U-BT a pierdut în Germania cu MHP Ludwisburg în play-off-ul Champions League. Calificarea se va decide la Cluj!

Sport by Actual de Cluj - apr. 14, 2022 0 155

U-Banca Transilvania a cedat meciul retur cu MHP Riesen Ludwigsburg din Play-Off-ul Basketball Champions League. Formația din Germania a câștigat miercuri seara cu 92-75.

La fel ca săptămâna trecută, startul duelului a fost unul echilibrat, scrie site-ul oficial al clujenilor. Totuși, jucătorii lui U-BT au apăsat pedala de accelerație pe finalul sfertului întâi, pe care l-au încheiat în avantaj, 16-19. S-a mers cap la cap o bună parte din actul doi, dar Ludwigsburg și-a impus ritmul în ultimele minute. Printr-o apărare deosebit de agresivă, gazdele au terminat repriza cu un parțial de 7-0, 40-33.

Karel Guzman a inauguat partea a doua cu o reușită de la mare distanță, în vreme ce Ludwigsburg a răspuns prin Simon și Hulls. Pe de altă parte, gruparea lui John Patrick a câștigat lupta sub propriul panou și a izbutit numeroase recuperări ofensive. Imediat, noile posesii au fost transformate în puncte. Pe de altă parte, defensiva adversarilor ne-a pus probleme și am găsit cu greu drumul spre coș. Totodată, Stipanović și Hogue s-au confruntat cu problema greșelilor personale, americanul fiind eliminat pe finalul sfertului trei. Drept urmare, Ludwigsburg s-a desprins la peste 10 puncte și nu a făcut pași greșiți.

Decisivul este programat marți, 19 aprilie, de la ora 19:00 în BTarena.

Mihai Silvășan, antrenor U-Banca Transilvania:

„Vreau să îi felicit pe cei de la Ludwigsburg pentru victorie. Au fost mai buni și au jucat cu mai multă energie. Știam că agresivitatea în defensivă și la recuperări reprezintă un punct forte al lor. Nu am reușit să îi oprim. I-am lăsat să recupereze 16 mingi în atac, așa că au beneficiat de posesii în plus. În atac nu ne-am descurcat prea bine, am avut 21 de mingi pierdute. Este greu să câștigi în astfel de condiții. Cu siguranță, dacă vrem să ne calificăm în Final Four, trebuie să jucăm mai bine și să fim mai duri. Am muncit întreg sezonul să ajungem aici, există o șansă mare să ne calificăm. Vom beneficia de avantajul terenului propriu și trebuie să ne bucurăm de o astfel de confruntare decisivă. Vom face tot ce ține de noi să obținem victoria și să ne calificăm în Final Four. „