U Alexandrion pierde acasă cu HCM Roman la limită, 30-28

Sport by Actual de Cluj - sept. 14, 2015 1 274

Echipa de handbal feminin “U” Alexandrion a pierdut sâmbătă meciul împotriva HCM Roman, pe teren propriu în Sala Polivalentă, 30-28.

Meciul, programat în etapa IV-a a ligii naționale, a fost unul încrâncenat și echilibrat – de altfel, puțin a lipsit ca finalul să fie diferit, chiar dacă oaspetele au condus și la pauză, 18-14. Clujencele au jucat mai bine în cea de-a doua repriză, însă n-au putut remonta dezavantajul creat în prima jumătate a partidei.

Cele mai bune marcatoare ale echipei din Cluj au fost Cristina Laslo şi Florina Chintoan, fiecare cu câte 7 goluri înscrise.

După meciul de sâmbătă U Alexandrion rămâne cu 6 puncte în liga națională, și ocupă astfel locul 9 în clasament.

În următoarea etapă, handbalistele pregătite de Carmen Amariei evoluează în deplasare, pe terenul  HC Alba Sebeş.