Tiberiu Ușeriu s-a întors acasă. Primire de mare campion în Aeroportul din Cluj, unde a fost așteptat de peste 100 de oameni azi-noapte

SocialTop News by Catalin Suciu - mart. 22, 2018 0 492

Tiberiu Ușeriu a revenit în țară după ce a câștigat pentru a treia oară cel mai dur maraton din lume, fiind așteptat în noaptea de miercuri spre joi de peste 100 de oameni la sosire.

Câștigător pentru a treia oară a celui mai dur maraton din lume, Arctic Ultra 6633, Tiberiu Ușeriu a spus că va lua o pauză de la această cursă, cea mai grea pentru el pentru că a a avut multe surprize: un traseu pe jumătate reînnoit, 280 de kilometri de drum pe gheaţă, ceea ce a făcut competiţia destul de grea și două furtuni agresive pe final. Ușeriu a fost aplaudat minute bune de cei sosiți în Aeoroport, i s-au cerut autografe și a fost îmbrățișat de oameni.

„Eu fac ceea ce îmi place, ceea ce ştiu cel mai bine. A fost cea mai grea tură pentru mine pentru că eram sigur că le ştiu pe toate, dar am avut multe surprize. A fost un traseu pe jumătate reînnoit, au fost 280 de kilometri de drum pe gheaţă, ceea ce a făcut competiţia destul de grea. Am întâmpinat două furtuni destul de agresive şi una pe final. Ceea ce a fost surprinzător a fost vremea, a fost destul de cald faţă de anul trecut, minus 11 – minus 15 grade, faţă de minus 32, ceea ce este anormal pentru zona respectivă. Am urât drumul pe gheaţă, nu mi-a fost uşor. Au fost momente când mi-a degerat un deget de la piciorul stâng, am avut răni la picioare. Ştiam ce mă aşteaptă şi am gestionat situaţia până la finalul cursei”, a spus Uşeriu.

El a mai precizat că nu știe sigur dacă va mai participa și anul viitor la această cursă. „Cred că voi face o pauză în această competiţie, dar nu zic sigur, pentru că nu se ştie. Va trebui să fac şi altceva, asta deja o am de trei ori, cam ştiu ce e acolo, nu va mai fi nou anul viitor, poate temperaturile să mai crească şi va fi la un moment dat o competiţie normală, nu una extremă. Dacă temperaturile ajung pozitive, nu mai are niciun farmec competiţia”, a mai precizat el.

Citiți și:

Tiberiu Ușeriu a câștigat pentru a treia oară cel mai dur maraton din lume: „Să ne vedem cu bine acasă. A fost mult mai greu decât anii trecuți”