Spectacol în Gruia. CFR și Craiova au remizat într-unul dintre cele mai frumoase meciuri de la începutul campionatului

SportTop News by Actual de Cluj - iul. 31, 2023 0 128

CFR Cluj și Universitatea Craiova au remizat duminică seara,  scor 1-1, într-unul dintre cele mai frumoase meciuri ale debutului de sezon.

Regchecmpf a promis un fotbal spectacol la Universitatea și a început tare partida. Craiova a deschis scorul prin Crețu, care a trimis mingea în plasă, după centrarea lui Mitriță.

Dar CFR-ul arată bine sub comanda lui Mandorlini. Fără mai mulți titulari din meciul cu Adana, din Conference, clujenii au început să pună presiune minut cu minut, împingând Craiova în propriul careu.

Mitriță putea face 2-0, dar a tras slab, din poziție bună.

Muhar, Krasniqi și Bîrligea au avut șansa egalării, dar balonul n-a vrut să intre în poartă. Șarjele ofensive au continuat, iar inevitabilul s-a produs în minutul 40, când Yeboah a trimis spectaculos în poartă centrarea grecului Tachtsidis.

Finalul primei părți a consemnat alte două rarisime. Ivan s-a făcut de râs (43), șutând cu poarta goală pe lângă, iar Ișfan (45) a luftat caraghios.

Spectacolul a continuat și în partea a doua, cu ambele  echipe atacând.  Crețu, Kresic, Yeboah, Bentancor sau Raul Silva au avut șansa golului, dar tabela a rămas neschimbată.

CFR – Universitatea Craiova 1-1

CFR CLUJ (3-5-2): Sava – Mogoș, Kresic, Morgan – Manea (cpt.), Muhar, Tachtsidis, Avounou, Krasniqi – Yeboah, Bîrligea

ANTRENOR: Andrea Mandorlini

CSU CRAIOVA (4-2-3-1): L. Popescu – Vlădoiu, Zajkov, Raul Silva, Bancu (cpt.) – Al. Crețu, Screciu – Ișfan, Danciu, Mitriță – Ivan

ANTRENOR: Laurențiu Reghecampf