Simone Tempestini, alături de copilotul Sergiu Itu câștigă Raliul Clujului, după o ultimă zi cu peripeții

ActualitateSport by Actual de Cluj - oct. 01, 2023 0 209

Echipa Napoca Rally Academy s-au impus și în acest sezon în etapa clujeană a Raliului, pilotul Simone Tempestini asigurându-și al 8-lea titlu național absolut de campion al României.
Un titlu, obținut după peripeții, după cum au arătat cei de la Napoca Rally Academy. „Cu peripeții azi, pentru că înainte de ultima probă mașina nu a vrut să pornească, dar Simo și Sergiu-Sebastian Itu au reușit să rezolve defecțiunea și cu 30 de secunde de întârziere au bătut Power Stage și, mai important, au reușit să ajungă în service”, au mai arătat aceștia.
Podiumul Raliului Clujului  a fost completat de Andrei Gîrtofan cu Doru Vraja, respectiv frații Norbert și Francesca Maior.

La volanul unui Porsche 997 RGT, cu Sergiu Itu copilot, Tempestini a fost cel mai rapid în 8 dintre cele 10 probe speciale desfășurate pe asfaltul din Cluj, arată prosport.ro. La finalul cursei, pilotul în vârstă de 29 de ani a fost mai rapid cu 46,9 secunde decât echipajul de pe locul secund, Andrei Gîrrofan/Doru Vraja (Skoda Fabia Rally2), rival din lupta pentru titlu. Pe locul 2 până pe a noua probă specială, omul care deține recordul de prezențe la Cluj, cu 35 de starturi, Bogdan Marișca a abandonat cu 25 de kilometri înainte de final după o ieșire în decor.

O performanță spectaculoasă a fost înregistrată la Cluj și de echipajul Norbert Maior/Francesca Maior. Deși concurează cu un model Peugeot 208 Rally4, inferior celor 12 modele Rally2 înscrise în acest weekend, cei doi frați au încheiat pe 3 la general, la numai 11 secunde de locul doi.

Un total de 79 de echipaje au luat startul la Raliul Clujului, una dintre competițiile de referință ale motorsportului românesc, care a avut prima ediție în 1975. Ultima etapă, Raliul Brașovului, este programată pentru perioada 27-29 octombrie, dar va mai conta doar în lupta de la grupe și clase