România, în semifinalele Campionatului European de tenis de masă

Sport by Actual de Cluj - oct. 02, 2021 1 188

Selecţionata feminină a României, deţinătoarea titlului, s-a calificat, vineri, în semifinalele Campionatelor Europene de tenis de masă pe echipe de la Cluj-Napoca, după ce a învins Luxemburgul cu 3-0, într-un meci din sferturi, jucat în BT Arena, transmite agerpres.ro.

Jucătoarele noastre au pierdut un singur set, împunându-se clar în duelul cu echipa care a reuşit să producă surpriza în grupa sa, în care s-a aflat şi Rusia.

Bernadette Szocs a dispus de Sara De Nutte cu 3-0 (11-9, 11-5, 11-9), Elizabeta Samara a învins-o pe Xia Ni cu 3-1 (11-7, 11-9, 4-11, 11-9), iar Daniela Monteiro-Dodean a câştigat meciul cu Tessy Gonderinger cu 3-0 (11-7, 11-5, 12-10).

În semifinale, sâmbătă, România va înfrunta Franţa, de la ora 16:00, prima semifinală urmând să le opună, de la ora 10:00, pe Germania şi Portugalia.

La masculin, România a fost învinsă de Suedia cu scorul de 3-1 în sferturile de finală.

Românii au cedat în faţa medaliatei cu bronz din 2019, dar au obţinut o mare victorie, prin clujeanul Rareş Şipoş, care l-a învins pe numărul 8 mondial, Mattias Falck, multiplu medaliat la Campionatele Europene şi Mondiale, cu 3-2 (11-8, 6-11, 11-6, 8-11, 11-9).

În semifinale, Suedia va întâlni Rusia, iar Germania va înfrunta Danemarca.