Novak Djokovic a pierdut apelul și va fi expulzat din Australia
Sport by Actual de Cluj - ian. 16, 2022 0 313
Instanța a respins, duminică, apelul tenismenului sârb Novak Djokovic față de anularea vizei pentru Australia.
Judecătorul de caz a menţinut decizia ministrului Imigraţiei, Alex Hawke.
În aceste condiții, liderul ATP va fi expulzat şi riscă să nu mai poată intra în Australia în următorii trei ani.
Novak Djokovic a sosit în Australia la 5 ianuarie.
Întrucât nu este vaccinat împotriva Covid, ceea ce contravine regulilor sanitare locale, autoritățile de frontieră nu i-au permis intrarea în ţară timp de mai multe ore.
Ulterior, sportivul a făcut apel şi a avut câştig de cauză în fața unui tribunal local din Melbourne.
Novak Djokovic a început să se antreneze la Melbourne Park.
Sâmbătă, tenismenul a revenit în custodia autorităților australiene, în așteptarea deciziei finale.
Nici un comentariu
Scrie un comentariu
Articole similare
-
Percheziții la Cluj într-un dosar de delapidare și furt de pe șantierul căii ferate Cluj – Oradea
iun. 24, 2026 0
-
Ministerul Culturii despre raportul care s-a soldat cu demiterea managerului Operei din Cluj: documentul e secret căci ”lucrările și dezbaterile din cadrul comisiei sunt confidențiale” / Procesul Estefan vs. Ministerul Culturii, termen mâine
iun. 24, 2026 0
