Închis de aproape două decenii, Muzeul Național de Istorie a Transilvaniei anunță azi că deschide cea mai valoroasă expoziție din istoria sa, luna viitoare
ActualitateTop News by Actual de Cluj - oct. 04, 2024 0 365
Închis de aproape două decenii, unul dintre cele mai valoroase muzee din România, Muzeul Național de Istorie a Transilvaniei, deschide ocazional expoziții temporare, acum anunță că deschide în noiembrie cea mai valoroasă expoziție din istoria sa.
Expoziția ”Războinici uitați și podoabe eterne” prezintă tezaure unice în lume, constând din bijuterii, medalioane, vase din aur și argint, împrumutate din colecțiile a peste zece muzee din străinătate și din țară. Printre exponate se numără o fibulă spectaculoasă din aur masiv, decorată cu una dintre cele mai mari pietre de onix fațetate. Obiectul este unic în lume și ilustrează bogăția și măiestria remarcabilă a elitelor din secolul al V-lea p.Chr. Expoziția va găzdui și piese din tezaurul de la Pietroasele, cunoscut publicului larg sub numele de ”Cloșca cu puii de aur”, altfel expus la Muzeul Național de Istorie a României, din București.

