Gugulanii n-au talent! Un nou SHOW de divertisment in Romania

SportTop News by Catalin Suciu - oct. 31, 2015 0 502

Universitatea Cluj s-a distrat cu echipa din Caransebes, intr-un meci cu multe goluri si probabil un nou record in materie de ocazii. Nici nu spera Mihai Teja la o asemenea revenire pe Cluj Arena, la un an distanta de la despartirea de studenti.

Succesul de la Baia Mare n-a fost intamplator pentru pustii Universitatii. Entuziasti si dornici sa bucure pentru o noua victorie, fotbalistii lui U au inceput tare meciul cu Caransebes. Ursu a tras primul semnal de alarma la poarta lui Oprea, cu un sut puternic, de la 16 metri, respins cu dificultate de portar (3). Cosmin Popescu putea deschide scorul , dar a tras pe langa dupa o actiune de toata frumusetea in care si-a driblat toti adversarii iesiti in cale , insa a sutat putin pe langa (6), dar defensiva oaspeteilor a cedat patru minute mai tarziu. Buteanu a centrat perfect din dreapta, iar Popescu a reluat mingea in plasa cu capul. Cocina nimerit bara (17), dar Ursu a majorat diferenta cu un sut frumos, din careu (25).

Apararea celor din Caransebes a continuat seria erorilor comice , insa Cocina a ratat o ocazie monumentala dupa ce-a scapat singur cu Oprea (32). Nici o problema, s-a revansat Greu!  Ursu l-a driblat pe Busu in dreapta, a pasat in centru,iar Razvan Greu a facut 3-0 cu o executie simpla (38). Putea fi chiar 4-0 la pauza, dar Hampea a nimerit bara dupa o patrundere in careu (43).

Registrul nu s-a schimbat nici in partea secunda,Universitatea dominand jocul, chiar daca antrenorul oaspetilor a schimbat tactica, trecand la o aparare cu patru fundasi, fata de sistemul 3-5-2 cu care incepuse meciul. Greu si Popescu au ratat alte doua ocazii mari, pentru ca , in final,Ursu sa faca 4-0 dintr-o lovitura de la unsprezece metri obtinuta tot de el (87). In prelungiri, Ursu a nimerit inca o data bara.

Final de meci, 3 puncte pentru U Cluj si o revenire spectaculoasa a tehnicianului Mihai Teja.

U Cluj – FC Caransebeș 4-0
C. Popescu 10, Ursu 24, 87-pen, Greu 39

Niczuly – Butean, Crișan, Al. Mutu, Hâmpea – Boboc, Cândea (Tarcea 75) – Ursu, Greu (Janos N. 88), Cos. Popescu – Cocină (P. Popescu 64)
Rezerve: Țicrea – Kerestes, Manu, I. Hațiegan
Antrenor: Mihai Teja

Oprea – Telecican, V. Suciu, Bușu (cpt.) (Stelitano 41) – Săulescu (Răducu 46), Cârstoiu, A, Roman, La Vecchia (A. Pisano 75), Roșoagă – Livan, Stoica
Rezerve: Birăescu – Suru, Bogdanovici, Bona
Antrenor: Giovani Pisano

Stadion: Cluj Arena Spectatori: 700 Arbitru: Marius Omuț 3 (Oradea) Asistenți: Alexandru Mihăilă 3 (Rm. Vâlcea) și Marian Truță 3 (Sirineasa)