Închide

Festivalul de film de la Cannes: Lungmetrajul „Triangle of Sadness”, o satiră acidă la adresa lumii modei şi a bogaţilor, a câştigat Palme d’Or. Lista câştigătorilor

FestivalFilm by Actual de Cluj - mai 29, 2022 0 102

Lungmetrajul „Triangle of Sadness”, regizat de suedezul Ruben Östlund, a fost recompensat, sâmbătă seară, cu trofeul Palme d’Or, la finalul celei de-a 75-a ediţii a Festivalului de Film de la Cannes şi la capătul a 12 zile de competiţie cu 21 de filme internaţionale, scrie news.ro.

Este al doilea Palme d’Or pentru Ruben Östlund, la cinci ani de la „The Square” (2017). „Triangle of Sadness” este o satiră acidă la adresa lumii modei şi a bogaţilor. Este primul film al lui Östlund în engleză, filmat în timpul pandemiei, o adevărată provocare.

Lista câştigătorilor celei de-a 75-a ediţii a Festivalului de Film de la Cannes

 

Competiţie

 

Palme d’Or – „Triangle of Sadness” de Ruben Östlund

Marele Premiu – ex aequo – „Close” de Lukas Dhont şi „Stars at Noon” de Claire Denis

Premiul Juriului – ex aequo – „The Eight Mountains” de Félix Van Groeningen şi Charlotte Vandermeersch şi „EO” de Jerzy Skolimowski

Premiul pentru regie – Park Chan-wook pentru „Heojil Kyolshim/ Decision to Leave”

Premiul pentru scenariu – Tarik Saleh pentru „Boy From Heaven”

Premiul pentru interpretare masculină – Song Kang-Ho pentru rolul din „Broker” de Kore-Eda Hirokazu

Premiul pentru interpretare feminină – Zar Amir-Ebrahimi pentru rolul din „Holy Spider” de Ali Abbasi

Premiul special al celei de-a 75-a ediţii, decernat fraţilor Jean-Pierre & Luc Dardenne pentru „Tori et Lokita”

Caméra d’Or – „War Horse”, de Gina Gammell şi Riley Keough

 

Caméra d’Or menţiune specială – „Plan 75!, de Hayakawa Chie

Palme d’Or pentru scurtmetraj – „The Water Murmurs” de Jianying Chen

Menţiune specială a juriului pentru scurtmetraj – „Lori”, de Abinash Bikram Shah

Un Certain Regard

Marele Premiu – „Les Pires”, regizat de Lise Akoka şi Romane Gueret
Premiul Juriului – „Joyland” de Saim Sadiq
Premiul pentru scenariu – „Mediterranean Fever” de Maha Haj
Premiul pentru regie – „Metronom” de Alexandru Belc
Premiul „Coup de Coeur” – „Rodeo” de Lola Quivoron
Premiul pentru interpretare – Vicky Krieps în „Corsage” şi Adam Bessa în „Harka”

Cinéfondation
Premiul I – „Il Barbiere Complottista (A Conspiracy Man) de Valerio Ferrara
Premiul al II-lea – „DI ER” (Somewhere) de LI Jiahe
Premiul al III-lea – ex aequo – „Glorious Revolution” de Masha Novikova şi „Les Humains Sont Cons Quand ils s’empilent (Humans are dumber when crammed up together) de Laurène Fernandez

Semaine de la Critique
Marele Premiu (Grand Prix Nespresso) – „La Jauria” de Andrés Ramírez Pulido

French Touch Prize of the Jury – „Aftersun” de Charlotte Wells
Prix Fondation Louis Roederer de la Révélation – Zelda Samson pentru rolul din „Dalva”
Prix Fondation Gan à la Diffusion – „Metsurin tarina” (The Woodcutter Story) de Mikko Myllylahti

Prix Découverte Leitz Cine du court métrage – „Ice Merchants” de Joao Gonzalez,
SACD – Andrés Ramírez Pulido, autor al „La Jauría”

Quinzaine des Réalisateurs, secţiune paralelă

Premiul SACD – „The Mountain” de Thomas Salvador
Premiul Europa Cinemas Label – „One Fine Morning”, de Mia Hansen-Løve

Trofeul Queer Palm, premiul LGBT, a revenit anul acesta lungmetrajului – „Joyland”

 

Nici un comentariu

Scrie un comentariu