Închide

Dedeman pregătește un nou magazin lângă Cluj. Investiția de la Dezmir a trecut de prima etapă, dar depinde de un aviz decisiv

AdministrațieTop NewsUrbanism by Actual de Cluj - iul. 09, 2026 0 6

dedeman la Apahida

Proiectul unui nou magazin Dedeman în localitatea Dezmir, comuna Apahida, a primit aviz favorabil condiționat din partea Comisiei Tehnice de Amenajare a Teritoriului și Urbanism (CTATU) din cadrul Consiliului Județean Cluj. Investiția poate merge mai departe doar dacă va obține avizul favorabil al Autorității Aeronautice Civile Române (AACR).

Documentația analizată se află în faza studiului de oportunitate și vizează amenajarea unui ansamblu comercial pe un teren de peste 6,5 hectare, situat în intravilanul satului Dezmir, cu acces din strada Crișeni și în apropierea centurii Apahida–Vâlcele.

Proiectul prevede construirea unui magazin Dedeman, a unei galerii comerciale și a unei unități de alimentație publică, alături de infrastructura necesară.

Potrivit documentației, investiția urmărește dezvoltarea unui pol comercial secundar în zona periurbană a municipiului Cluj-Napoca, reducerea presiunii asupra zonelor comerciale din oraș și crearea a aproximativ 200 de locuri de muncă.

Prin proiect se asumă de către beneficiar, Maes Capital Construct, modernizare strada Criseni prin supralargirea drumului de la o banda pe sens la doua benzi de circulatie pe sens, modernizarea intersectiei dintre Str. Criseni, Str. Trandafirilor si Str. Planoarelor, realizandu-se un sens giratoriu care sa rezolve aglomerarea din acea zona, dar si accesul traficului greu din incinta obiectivelor propuse. „Supralargirea tronsonului de drum se va realiza din intersectia cu sens giratoriu propusa, pana in giratia existenta dintre strazile DN 1N – Centura Apahida-Valcele si Calea Dezmirului, pe cheltuia beneficiarului”, au arătat proiectanții arătând că deja s-au făcut demersuri pentru depunerea documentației și avizarea acesteaia la nivelul CNAIR.

Arhitectul Marius Vădeanu, care a prezentat proiectul în fața comisiei, a precizat că documentația a fost revizuită după observațiile formulate la prima analiză.

„Ni s-a solicitat un punct de vedere de la Autoritatea Aeronautică Civilă Română, dar dumnealor nu eliberează puncte de vedere, ci direct avizul. De asemenea, ni s-a cerut lărgirea drumurilor de acces și extinderea spațiilor verzi. Au fost discuții și de racordarea la utilități, dar această problemă va fi rezolvată”, a explicat acesta.

Arhitectul-șef al județului Cluj, Claudiu Salanță, a propus acordarea unui aviz favorabil condiționat, subliniind că proiectul nu va putea avansa fără avizul favorabil al AACR.

„Sub rezerva că rezolvați partea de vegetație, zona de protecție și că avizul de la AACR va fi favorabil, putem merge și noi cu un aviz favorabil condiționat. Dacă nu rezolvați aceste aspecte, la faza de PUZ nu vom aproba proiectul. Dacă avizul de la AACR va fi negativ, investiția nu se poate face acolo”, a declarat Claudiu Salanță.

Dacă toate avizele necesare vor fi obținute, noul complex comercial ar urma să devină unul dintre cele mai mari proiecte de retail dezvoltate în zona de est a Clujului, în apropierea municipiului Cluj-Napoca. Proiectul urbanistic se află în faza de oportunitate. Proietanții de la Creativ Proiect din Piatra Neamț arată în documentația că prin inițiativă urmează să se creeze 200 de locuri de muncă.

dedeman apahida dezmir
sursă foto: captură video ședinta CTATU Județ 9 iulie
dedeman la apahida
sursă foto: captură video ședinta CTATU Județ 9 iulie

Nici un comentariu

Scrie un comentariu