Debut cu scântei în play-off. CFR-ul se impune în prelungiri cu CSM Iași și își consolidează poziția de lider

SportTop News by Catalin Suciu - mart. 10, 2018 0 187

Echipa lui Petrescu pare imbatabilă pe teren propriu, iar vineri seara a debutat cu o victorie în play-off. Cu 9 etape înainte de finalul sezonului, CFR-ul e principala favorită la titlu.

A început tare formația clujeană, care și-a sufocat adversara în prima repriză. A pus presiune constant, a controlat jocul, iar Țucudean a făcut 1-0, după o fază fixă, specialitatea casei în Gruia (10). Tot Țucudean putea face 2-0, dar lovitura sa de cap a trecut puțin pe lângă poartă (21). Înainte de pauză, s-a declanșat isteria pe banca clujenilor. Păun a scăpat spre poartă și a fost faultat clar de goalkeeper-ul oaspeților, dar centralul a lăsat jocul să continue. Petrescu a protestat vehement, la fel ca toată echipa clujeană, însă arbitrul n-a întors decizia.

Iar la reluare, jocul s-a complicat pentru CFR. Adversarii au schimbat registrul, au riscat mai mult și au început să pună probleme la poarta lui Arlauskis, Cristea șutând peste poartă din poziție bună (52). Peste jumătate de oră, stupoare. Camora intră imprundent în propriul careu, iar oaspeții primesc penalty! Petrescu face o criză de nervi pe margine și e trimis în tribune, dar partida nu e jucată, cu toate că Andrei Cristea înscrie (84).

Cu ultimele puteri, gazdele forțează un gol izbăvitor, iar finalul e al lor. Omrani punctează în minutul 93 și aduce 3 puncte uriașe în Gruia care o distanțează, provizoriu, la 5 puncte de FCSB.

CFR – CSM Iași 2-1

Au marcat: Țucudean (10), Omrani (90+3) / Andrei Cristea (84)

CFR Cluj: Arlauskis – Cr. Manea, Vinicius, A. Mureșan, Camora – Hoban, Djokovici – Culio, C. Deac, A. Păun – Țucudean
Rezerve: Vâtcă, Luchin, Peteleu, Mailat, Costache, Al. Ioniță II, Omrani
Antrenor: Dan Petrescu

CSM Iași: Rusu – Bosoi, Frăsinescu, Jagodinskis, Bădic – Cioinac, Mihăescu – Chelaru, Platini, Al. Zaharia – An. Cristea

Rezerve: Kelava, Gavrilă, P. Mendes, Kizito, S. Cisse, Panțîru, Jo Santos

Antrenor: Flavius Stoican