Clujul, în finala campionatului de baschet!

SportTop News by Catalin Suciu - mai 13, 2017 0 427

U-Banca Transilvania s-a calificat în finala Ligii Naționale, după un meci 5 absolut fabulos, câștigat în fața unei asistențe electrizante, anunță u-bt.ro.

La spectacolul din tribune a participat și un contingent numeros de orădeni, atmosfera fiind una demnă de o finală.

Meciul a început exact pe dos față de partidele de la Oradea. Echipa noastră a prestat o apărare foarte agresivă, o zonă-pressing care a incomodat vizibil construcția bihorenilor și a produs mingi valorificate pe contraatac.

După primele cinci minute, Oradea a înscris doar trei puncte prin Mandache, în timp ce echipa noastră avea 11 pe tabelă. Aceași apărare agresivă a produs, însă, și probleme cu greșelile personale, astfel că au apărut schimbările.

Orădenii au echilibrat ostilitățile până la pauză, ba chiar au pornit mai bine sfertul secund și au pus un parțial de 8-2 pe tabelă. Mihai Silvășan a pus din nou apărarea agresivă în scenă și, din nou, balanța s-a înclinat înspre alb-negru. Echipa noastră a recuperat ecartul de cinci puncte, câteva minute s-a mers umăr la umăr, iar în ultimele minute ale perioadei echipa noastră s-a desprins, pe fondul secetei în ofensiva bihoreană. De altfel, în ultimele trei minute ale primei reprize, oaspeții au înscris doar trei aruncări libere.

Sfertul al treilea a fost din nou unul foarte intens, apărările ambelor echipe producând daune atât în ofensivele adversarului, cât și în propria zestre de faulturi. Primul sacrificat pe altarul apărării a fost Maxym Pustozvonov, care a ieșit cu cinci greșeli personale încă din finalul sfertului al treilea. Chiar și așa, oaspeții nu au reușit să recupereze decât un punct.

La reluare, Pasalic a fost providențial pentru bihoreni, înscriind două triple ce au adus oradea la doar două posesii în spate (66-61, min. 32). De altfel, pe toată durata sfertului decisiv, oaspeții au forțat la maxim, făcând risipă de energie pe ambele faze. Băieții noștri au replicat cu acțiuni purtate în viteză, însă oboseala și-a spus până la urmă cuvântul în ambele tabere. S-a faultat mult, s-au aruncat multe libere, însă, în ciuda unei apropieri la doar o posesie, U-Banca Transilvania și-a securizat victoria de la linia de libere.

U-Banca Transilvania se califică, astfel, în finala Ligii Naționale, acolo unde Steaua CSM EximBank aștepta să își cunoască adversarul încă de miercuri. Primele două meciuri se vor disputa la Cluj-Napoca, în Sala Sporturilor ”Horia Demian”, în 18 și 20 mai.