Închide

Cine sunt cei ale căror investiţii la Bursa de Valori au scăzut cel mai mult în 2024: Ştefan Vuza, minus 1,6 mld. lei prin acţiuni Chimcomplex, Victor Căpitanu şi Andrei Diaconescu, minus 350 mil. lei fiecare prin One United, Iulian Dascălu, minus 350 mil. lei prin Carbochim

Economie by Actual de Cluj - ian. 03, 2025 0 202

Anul 2024 nu a fost aşa cum şi-au dorit unii dintre cei mai mari antreprenori din România în condiţiile în care dificultăţile de anul trecut din sectorul în care activează compania pe care au fondat-o sau la care sunt cei mai mari acţionari au adus scăderi pe preţurile acţiunilor la Bursa de Valori.

Astfel, antreprenori precum clujeanul Ştefan Vuza de la Chimcomplex, Victor Căpitanu şi Andrei Diaconescu de la One United Properties, şi Iulian Dascălu, prin deţinerea la Carbochim Cluj, fiind cel care a popularizat conceptul de “mall” în România, au tras linie la finalul lui 2024 cu minusuri de sute de milioane de lei prin deţinerile la companiile menţionate mai sus.

”Este important de subliniat că acestea nu sunt pierderi ci scăderi, minusuri, ale investiţiilor întrucât niciunul dintre cei menţionaţi mai sus nu a vândut din deţinere, ceea ce arată gradul ridicat de încredere pe care îl au în revenirea preţului acţiunilor”, precizează Ziarul Financiar.

 

Nici un comentariu

Scrie un comentariu

Articole similare