CFR şi-a asigurat, în mare măsură, participarea în Conference League

Sport by Actual de Cluj - mai 21, 2023 0 306

CFR Cluj a învins-o pe Sepsi, scor 2-1 şi e aproape sigură de locul 3, care garantează cel puțin prezența la barajul pentru Conference League.

Clujenii au deschis scorul la Sf. Gheorghe, prin Petrila – şut de la marginea careului în minutul 33. Gazdele au egalat în minutul 43, după o pătrundere a lui Tudorie, care a întors apărarea adversă şi a înscris la colţul lung. La reluare, Boateng a înscris pentru CFR, la un şut al lui Cristian Manea, dar, după arbitrajul video, golul a fost anulat pentru ofsaid. Oaspeţii au marcat totuşi golul victoriei în minutul 82, prin Janga, la un şut al lui Petrila, respins de portarul Began.

CFR Cluj are 42 de puncte şi ocupă locul al treilea în campionat, iar Sepsi este ultima în play-off, cu 26 de puncte.

SEPSI: Began – M. Bălaşa (R. Dimitrov 63), Ninaj, M. Tamas, A. Dumitrescu – I. Gheorghe (Rondon 80), N. Păun, J. Rodriguez (Francisco Junior 80), R. Varga (C. Matei 67) – Tudorie, Safranko (Aganovic 67). ANTRENOR: Cristiano Bergodi

CFR CLUJ: Scuffet – C. Manea, Yuri (B. Ţîru 46), A. Burcă, Camora (Peteleu 32) – Boateng, Cvek – Fică, Bîrligea (Maglica 80), Petrila (Muhar 90) – Janga (Hoban 90). ANTRENOR: Dan Petrescu