CFR o duce bine în play-out. „Feroviarii” au învins CSMS Iași, Bud a marcat din nou

Sport by Catalin Suciu - mart. 05, 2016 0 198

CFR Cluj s-a impus în deplasare la Iași cu 2-0, după golurile semnate de Cristi Bud și Dani Coelho.

Echipa clujeană a început tare meciul, a atacat, a avut ritm și așa au apărut și problemele la poarta lui Caparco, portar aflat în zi de grație. Goalkeeperul gazdelor a avut trei intervenții decisive în fața ceferiștilor, providențiale și poate intra fără probleme într-un top al celor mai frumoase parade ale sezonului (8).

Dacă acesta a fost extrem de inspirat, fundașul Mădălin Ciucă a respins greșit o minge, Bud a preluat-o pe piept, la marginea careului și a șutat perfect, în forță, plasat, pentru 1-0.  Iașiul a încercat să revină, însă Marc a respins în corner șutul puternic expediat de Bole (55). Vasile Gheorghe a ratat o ocazie mare pentru gazde, iar CFR-ul a închis partida în prelungiri după golul lui Dani Coelho.

CFR: Marc – Coelho, Mureșan, Goian, Camora – Carlos Ruiz, Petrucci, Gomelt – Păun, Bud, Bruno

Antrenor: Toni Conceicao

Bruno, eliminat eronat

Portughezul Vitor Bruno a fost trimis la cabine în minutul 69, primind al doilea cartonaș galben. Fotbalistul a intrat la minge, însă, însă centralul Găman a considerat că a faultat și l-a avertizat pentru a doua oară. Bruno primise primul „galben” în prima repriză.