CFR, învinsă în Supercupa României de Sepsi. Clujenii au primit golul decisiv de la un fost jucător

Sport by Actual de Cluj - iul. 09, 2022 0 166

CFR Cluj era mare favorită în Supercupa României, unde a întâlnit-o pe Sepsi Sfântu Gheorghe, dar formația clujeană a fost învinsă pe final, scor 1-2, golul decisiv fiind marcat de Mario Rondon, fostul atacant al formației lui Dan Petrescu.

Campioana a început slab sezonul. A făcut 0-0 cu Pyunik Erevan, în preliminariile Ligii Campionilor, iar sâmbătă seara a pierdut primul trofeu, Supercupa României. CFR-ul a început perfect partida și avea 1-0 după numai 2 minute, Adrian Păun deschizând scorul. Clujenii au făcut un pressing avansat, au controlat jocul, dar s-au văzut egalați înainte de pauză, după o reușită semnată de Cosmin Matei.

În partea secundă Sepsi a arătat un fotbal plăcut, ofensiv, cu mingea în prim plan. Jucătorii lui Bergodi au preluat inițiativa și au lovit decisiv, pe final, prin nou intratul Mario Rondon. Dumitrescu a centrat perfect din dreapta, iar atacantul a făcut 2-1, cu capul, din plonjon.

Sepsi câștigă al doilea trofeu din istorie, după ce a luat Cupa României în urmă cu nici două luni.

CFR Cluj: Bălgrădean – Braun, Graovac, Yuri, Camora – Bordeianu, Muhar – C. Deac, A. Păun, Petrila – Dugandzic
Rezerve: Sava – Brucic, Roger, Yeboah, Jefte, R. Bălan, Hoban, Gîdea, Itu
Antrenor: Dan Petrescu

Sepsi: Niczuly – R. Dimitrov, Bălașa, B. Mitrea, A. Dumitrescu – Bărbuț, Aganovic, N. Păun, C. Matei – M. Ștefănescu, Tudorie
Rezerve: Began – I. Gheorghe, F. Santos, R. Ispas, Damașcan, D. Ciobotariu, Golofca, Rondon
Antrenor: Cristiano Bergodi