CFR, gata de Europa. Două reveniri de top pregătite de echipa lui Petrescu
Sport by Actual de Cluj - mai 21, 2025 0 253

CFR Cluj va evolua în preliminariile Europa League în acest an și își pregătește campania de achiziții. Doi dintre jucătorii vizați pentru a întări echipa sunt Andrei Burcă și Karlo Muhar, piese de bază în trecut.
Neluțu Varga, patronul celor de la CFR Cluj, a început negocierile cu internaționalul român Andrei Burcă, în prezent jucător legitimat la Baniyas, potrivit fanatik.ro. Burcă, titular în echipa națioanală, ar fi dispus să revină în România, mai ales că se va afla sub stricta supraveghere a selecționerului Mircea Lucescu.
Al doilea vizat este Karlo Muhar. Croatul a plecat în august anul trecut din România și a ajuns la o înțelegere cu Al-Orobah, în Arabia Saudită, în schimbul a 1,5 milioane de euro. În tricoul celor de la Al-Orobah, Muhar a strâns, în toate competițiile, 32 de partide, în care a reușit o pasă decisivă.
Andrei Burcă a evoluat la CFR Cluj în perioada iulie 2019 – iulie 2023, după care s-a transferat în schimbul a un milion de euro la gruparea Al-Okhdood, din prima ligă saudită. Vara trecută, a plecat de la Al-Okhdood la FC Baniyas, în Emiratele Arabe Unite.