CFR Cluj, victorie mare cu Dinamo. Feroviarii i-au băgat în ședință pe jucătorii lui Dinamo

Sport by Catalin Suciu - nov. 22, 2016 0 316

CFR a învins-o pe Dinamo cu 2-0 în deplasare după golurile marcate de Ruiz și Sorsa.

Dinamoviștii au început meciul de la 0-1, Ruiz marcând după doar trei minute, în urma unor erori mari în defensiva gazdelor. Arbitrul Cătălin Popa a acordat un penalty gratuit în minutul 10, însă  Palic a nimerit doar bara. Apoi, CFR-ul s-a distanțat după reușita frumoasă semnată de croatul Sorsa, care l-a executat pe Brănescu cu o scăriță perfectă (27) după pasa expediată de Peteleu. Dinamo a forțat revenirea în partea a doua, dar Rotariu a ratat câteva ocazii importante. Fanii lui Dinamo cer demisia lui Andone, în timp ce echipa clujeană își asigură treptat prezenta în play-off. Cu cele 6 puncte luate de comisiile federale înainte de începerea campionatului, CFR-ul ar fi pe doi, la un singur punct de Steaua. Penalizată, formația lui Miriuță e pe locul 5 (26 de puncte), dar nu renunță la luptă: „Luăm fiecare meci în parte, mergem mereu să câștigăm, muncim foarte mult. Nu e niciun secret, e vorba doar de antrenament, de dorință, de pregătire. Vreau în primul rând să fim în play-off, de-acolo se poate întâmpla orice”, a spus  antrenorul Vasile Miriuță.

La finalul meciului din Ștefan cel Mare fanii lui Dinamo și-au apostrofat favoriții, cerând în același timp și demisia antrenorului Ioan Andone.

Echipele de start:

Dinamo: Brănescu – Romera, Nedelcearu, M. Popescu, M. Oliva – Nistor, Busuladzici, Palici – Hanca, Nemec, Rotariu

Antrenor: Ioan Andone

CFR Cluj: T. Marc- T. Lopes, Larie, Horj, Peteleu – L. Rus, Nasciemento – Tomislav, J. Ruiz, Camora- Omrani

Antrenor: Vasile Miriuță