CFR Cluj, umilită de FCSB. Înfrângere fără drept de apel după patru victorii

SportTop News by Actual de Cluj - mart. 20, 2021 0 241

Fără antrenorul Eduard Iordănescu, suspendat și cu mai mulți jucători indisponibili, campioana României nu a avut nici o șansă în fața echipei bucureștene.

FCSB-ul a controlat partida din primele minute. Coman, Moruțan sau Tănase s-au distrat cu defensiva clujenilor. Șarjele ofensive ale trupei lui Petrea au fost apoi ajutate de eliminarea lui Arlauskis. Portarul a fost eliminat după un fault asupra lui Octavian Popescu (41).

După pauză, gazdele au continuat să atace, iar Chipciu le-a făcut primul gol. Fotbalistul CFR-ului i-a oferit mingea lui Olaru, iar mijlocașul lui FCSB a tras imparabil pentru 1-0.  A greșit apoi și Mario Camora, iar Tănase a făcut 2-0.

Olimpiu Moruțan a închis tabela cu o execuție frumoasă de la marginea careului (78).

Final de meci și 3-0 scurt pentru FCSB, care arată din ce în ce mai bine. Surprinde cu atât mai mult înfrângerea de această manieră, întrucât formația clujeană venea după patru victorii fără gol primit.

După 28 de etape, FCSB e prima, cu 63 de puncte, CFR e pe locul al doilea (60), iar Universitatea Craiova completează podiumul (56).

FCSB: Vlad – Crețu, Miron, I. Cristea, Ov. Popescu – O. Moruțan, Șut, D. Olaru – Fl. Coman, Fl. Tănase, Oct. Popescu

Rezerve: Straton, Panțîru, Haruț, Vînă, Perianu, Oaidă, Istrate, Timiș, Kecskes

Antrenor: Anton Petrea

CFR: Arlauskis – Susic, Vinicius, Burcă, Camora – Itu, Bordeianu, Deac – Chipciu, Carnat, Păun

Rezerve: Sandomierski, Cr. Manea, Latovlevici, Ben Youssef, Hoban, Sigurjonsson, L. Aurelio, Gîdea, Pereira

Antrenor: Edward Iordănescu