CFR Cluj se distanțează în frunte. A învins Craiova după un joc extrem de încins și are 4 puncte în fața urmăritoarelor

SportTop News by Catalin Suciu - sept. 11, 2017 0 589

Formația clujeană a depășit cel mai dificil adversar din acest sezon, după un joc complicat în care oaspeții au acuzat arbitrajul.

Trupa lui Petrescu își continuă parcursul bun din campionat și a bifat un nou succes, 2-1 cu CSU Craiova.

„Bursucul” a fost trimis în tribune după o jumătate de oră, după ce a contestat o decizie a centralului Comănescu. La doar câteva minute, CFR a deschis scorul. Deac a căzut după un duel cu Ferreira, iar fotbalistul oaspeților a primit și cartonaș roșu după ce, inițial, centrealul îi arătase doare galben. Culio n-a greșit (37), iar CFR a intreat în avantaj.

Penalty-ul a fost contestat vehement de olteni, precum și acordarea cartonașului roșu, dar în partea secundă, tot clujenii au marcat. Calancea a scăpat o minge precum un începător, iar senegalezul Balde a înscris fără probleme (64).

Craiova a redus din handicap cu 10 minute înainte ed final, după o lovitură de pedeapsă transformată de Gustavo.

CFR CLUJ – CSU CRAIOVA 2-1
Au marcat: Culio 40 pen., Balde 64 / Gustavo 81 pen.
Cartonaș roșu: Ferreira 37

CFR Cluj: Arlauskis – Cr. Manea, Vinicius, A. Mureșan, Camora – Culio, Hoban – Nistor, C. Deac, Nouvier – Urko
Rezerve: Duka, Boli, Balde, Hamed, Păun, Omrani, Dukovici

CSU Craiova: Calancea – Rossi, Kelici Ferreira – Martici, Zlatinski, Screciu, Bancu – Vagenin, Băluță, Mitriță
Rezerve: Mitrovic, Briceag, Popov, Mateiu, Roman, Burlacu

A: Comănescu Adrian (Ramnicu Valcea – Vâlcea) / A1: Marinescu Vasile (Bucureşti – Bucureşti) / A2: Grigoriu Mircea Mihail (Bucureşti – Bucureşti) / R1: Popa Cătălin (Piteşti – Argeş) / Obs: Onicas Ioan (Zalău – Sălaj)