CFR Cluj o elimină pe Maccabi Tel Aviv din Liga Campionilor și va juca cu Celtic în turul următor

SportTop News by Catalin Suciu - iul. 30, 2019 0 181

Campioana României e greu de învins, iar când joacă în dublă manșă e și mai puternică.

A eliminat-o pe Astana, iar acum pe campioana Israelului, Maccabi Tel Aviv. După 1-0 la Cluj, CFR a remizat, scor 2-2, în Israel și visează măcar la play-off-ul Ligii Campionilor.

Gazdele au marcat prima dată, cu noroc, prin Blackman, dar CFR a egalat din penalty, prin Culio. Până la pauză, clujenii au mai punctat o dată prin Rondon, după un șut puternic expediat de Culio și respins slab de portar, în față. Maccabi a controlat repriza secundă, a egalat la 2, dar atât. Defensiva clujeană a rezistat, iar CFR ajunge în turul III preliminar unde va juca cu Celtic Glasgow, campioana Scoției.

ECHIPELE DE START

Maccabi Tel Aviv: Gianniotis – Kandil, Piven, Jair, Davidzada – Peretz, Glazer – Rikan – Blackman, Shechter, Micha
Rezerve: Tenenbaum – Ofoedu, Atar, Cohen, Schoenfeld, Geraldes, Barsky
Antrenor: Vladimir Ivici

CFR Cluj: Arlauskis – Susic, Vinicius, Burcă, Camora – Bordeianu, Culio, Djokovic – Deac, Omrani, Rondon
Rezerve: Vâtcă – Sylla, Păun, Țucudean, Mureșan, Peteleu, Cestor
Antrenor: Dan Petrescu