Campioana României, victorie fără emoții în primul tur preliminar al Ligii Campionilor. CFR a anunțat imediat și un nou transfer

Sport by Actual de Cluj - iul. 07, 2021 0 95

CFR Cluj a trecut fără probleme de campioana Bosniei,  Borac Banja Luka, scor 3-1, în prima manșă a turului I preliminar din Liga Campionilor. Returul e programat pe 13 iulie, în deplasare, dar în mod normal formația clujeană nu ar trebiu să întâmpine mari probleme.

În turul 2 preliminar, CFR Cluj va înfrunta învingătoarea dintre Fola (Luxemburg) și Lincoln (Gibraltar).

CFR a deschis scorul în minutul 11. Omrani a obținut o lovitură de la 11 metri, Ciprian Deac a tras doar în bară, dar atacantul francez a fost atent pe respingere și a înscris cu un șut plasat, de la 16 metri. Deac s-a revanșat în minutul 28, când același Omrani l-a găsit ideal, singur în centrul careului advers. Borac a marcat la una dintre puținele faze, chiar la ultima acțiune a primei reprize prin Moraitis.   CFR Cluj a mai înscris o dată, prin islandezul Sigurjonsson, cu un șut puternic, din unghi.

CFR Cluj: Arlauskis – Susic, Bouhenna, Cestor, Camora – Sigurjonsson, J. Rodriguez – Costache, C. Deac, A. Păun – Omrani
Rezerve: Pereira, Hindrich – Cr. Manea, Graovac, Chipciu, Ciobotariu, Latovlevici, Tahiri, Debeljuh, Petrila, Hoban, Itu
Antrenor: Marius Șumudică

Banja Borac: Lakic – Coric, Milokevic, Cosic, Subic – Vojnovic, Meleg – Zakaric, Vranjes, Ziljkic – Moraitis
Rezerve: Cetkovic – Kujundzic, Jovanovic, Begic, Sinisa Dujakovic, Molls Ntchamda, Tahric, Cavic, Kulasin, Zivkovic, Vukurovic, Bosancic
Antrenor: Marko Maksimovic

Transfer nou la CFR

Imediat după victoria cu formația din Bosnia, campioana României a anunțat un nou transfer. În Gruia a ajuns Guessouma Fofana. Fofana, născut în Franța, cu origini din Mali, a venit la CFR Cluj din postura de jucător liber, după ce la finalul lunii iunie i-a expirat contractul cu Guingamp, din a doua ligă din Franța. În sezonul trecut, Fofana a bifat 24 de partide în Ligue 2 și una în Cupa Franței, reușind să marcheze de trei ori.

Crescut la juniorii lui Le Havre, Fofana, care măsoara 1,84 m, este un mijocaș cu profil defensiv, post pe care CFR Cluj era descoperită după întoarcerea lui Bordeianu în Arabia Saudită.

Guessouma Fofana a mai jucat la Boulounge B, AS Lyon-Duchere și Amiens. Fofana este al 8-lea transfer al campioanei, după Graovac, Tahiri, Bouhenna, J. Rodriguez, Cristiano, Rusu și Paraschiv.