Austriecii de la Leier, care au preluat Brikston şi Siceram, investesc 25 mil. euro în două fabrici noi de materiale de construcţii, în Arad şi Cluj
Economie by Actual de Cluj - aug. 24, 2020 0 584
Grupul austriac Leier, care a cumpărat în România companiile Brikston şi Siceram, are în derulare investiţii de peste 25 de milioane de euro în două fabrici de betoane, în judeţele Cluj (localitatea Câţcău) şi Arad (localitatea Şimand). Banii sunt direcţionaţi şi către o secţie nouă de prefabricate din beton la Brikston Iaşi, precum şi către dezvoltarea şi tehnologizarea proceselor de producţie în fabricile pe care Leier le are deja în portofoliul local.
„Am dat startul a două noi investiţii pe plan local, unde vom fabrica noi produse din beton”, spune Cristian Suciu, director general Leier Rom, pentru Ziarul Financiar.
Nici un comentariu
Scrie un comentariu
Articole similare
-
FOTO/Dezastru ecologic pe Someșul Mic în Gilău și Florești: construcții ilegale, deșeuri și intervenții urgente cerute de autorități
iun. 23, 2026 0
-
Clujul a găzduit turneul internațional de lupte „Ioan Mureșan & Valeriu Bularca”. Sportivi din mai multe țări au concurat la categoria U15
iun. 23, 2026 0
