Au reînceput incendiile de vegetație, doar azi în Cluj a fost nevoie de intervenția pompierilor în nu mai puțin de opt cazuri, unul în Cluj-Napoca
Actualitate by Actual de Cluj - feb. 22, 2025 0 199
Au reînceput incendiile de vegetație, doar azi în Cluj a fost nevoie de intervenția pompierilor în nu mai puțin de opt cazuri.
Astfel, azi doar până la ora 18 echipajele noastre au desfășurat opt intervenții pentru stingerea incendiilor de vegetație uscată. Astfel, au fost incendii în comunele Mintiu Gherlii, Fizeșu Gherlii, Cojocna, Tureni, Iara, Gilău, orașul Huedin, dar și de pe strada Oleandrului din Cluj-Napoca. Spre exemplu, în localitatea Iuriu de Câmpie, comuna Cojocna, incendiul a afectat o suprafață de aproximativ trei hectare.
Pompierii le amintesc clujenilor că este interzisă utilizarea focului deschis în spații deschise, în special în condiții de vânt sau secetă prelungită. Totodată, curățarea terenurilor prin ardere este strict interzisă. ”Dacă observați un incendiu de vegetație, anunțați imediat situația de urgență la 112, oferind cât mai multe detalii despre locație și amploare”, transmit pompierii.
Nici un comentariu
Scrie un comentariu
Articole similare
-
Primăria Cluj explică planul pentru desființarea Pata Rât până în 2030/Primarul Emil Boc spune că locuințele cumpărate pentru familiile relocate vor fi oferite doar celor care au loc de muncă și copii la școală
aug. 06, 2026 1
-
Caravana TIFF Unlimited ajunge în două orașe cu proiecții gratuite: comedii premiate, filme de autor și un documentar despre Țara Lăpușului
aug. 06, 2026 0
