Aproape cinci sute de câini fără stăpân au fost capturați doar anul trecut și doar în Cluj-Napoca
AdministrațieTop News by Actual de Cluj - mart. 31, 2023 0 246
Aproape cinci sute de câini fără stăpân au fost capturați doar anul trecut și doar în Cluj-Napoca, după cum arată evidențele Regiei Autonome a Domeniului Public.
Raportul RADP Cluj pentru activitatea de anul trecut a fost publicat în urmă cu câteva zile de Primăria Cluj-Napoca. Potrivit acestuia, anul trecut în oraș au fost capturați un număr de 447 de câini fără stăpân de pe domeniul public. 220 de câini au fost sterilizați iar 339 au fost adoptați. La sfârșitul anului trecut în adăpostul pentru câini fără stăpân al RADP erau închiși 334 de căței. Principalele zone problematice din punctul de vedere al numărului de câini fără stăpân sunt zona rampei de gunoi Pata Rât și Calea Dezmirului, ”rămân o prioritate în continuare fiind zone populate cu mulți câini, urmând a continua acțiunile de capturare a câinilor de pe domeniul public conform sesizărilor primite din partea populației cu prioritate câinii agresivi, cei din jurul școlilor, grădinițelor și spitalelor”, se arată în raportul RADP.
Nici un comentariu
Scrie un comentariu
Articole similare
-
Doar 45,9 kilometri de autostradă din cei 132,4 finanțați prin PNRR vor fi gata la termen. Ce se întâmplă cu lucrările de pe A7 și A1 după 31 august
aug. 24, 2026 0
-
Un nou incendiu într-un sat din Cluj: Codor: la mai puțin de un an de la incendiul în care au ars 60 de baloți de fân și două tone de grâu, o anexă de 300 mp a fost cuprinsă de flăcări
aug. 24, 2026 0

