Ajutată și de Luceafărul, Universitatea Cluj își continuă drumul spre Liga 1

Sport by Catalin Suciu - apr. 15, 2019 0 344

Formația clujeană și-a revenit după înfrângerea cu Dacia Mioveni și-a legat două victorii la rând, cu Daco-Getica (6-2 în deplasare) și cu Farul Constanța (2-1, pe propriul teren).

Universitatea a deschis scorul la chiar prima fază a meciului, după ce Taub a executat un corner de pe dreapta, iar Gavra a trimis balonul în plasă, cu capul, ajungând la 17 goluri în acest sezon.  Dinu a blocat excelent șutul lui Moldovan (24), iar Florescu a ratat cea mai mare ocazie a primei reprize: Goga a bătut un corner, Gavra a deviat de la prima bară, iar mijlocașul rămas singur, cu toată poarta goală în față, a trimis peste poartă din 5 metri (32).

Florescu i-a pasat apoi decisiv lui Goga, în repriza secundă, iar scorul a devenit 2-0 (59). Oaspeții au marcat în prelungirile meciului, după ce au avut și o bară, însă Universitatea s-a impus și a urcat pe locul al treilea.

“U”: Dinu – A. Coman, Cordoș, Sepsi, Taub – Giurgiu, Florescu – Hațiegan, Goga (85, M. Coman), N. Janos (60, Burghele) – Gavra (72, Axente)

“Am obținut o victorie meritată, după o partidă discretă, din toate punctele de vedere, pentru că nu avem ritmul să jucăm două meciuri la distanță de 3-4 zile, atât noi, cât și celelalte echipe. Am urmărit tot ce s-a întâmplat pe parcursul săptămânii și aceasta este realitatea. Nu este, însă, nici un fel de problemă. Sunt experiențe din care învățăm cu toții, așa că ne adaptăm la situațiile ivite. Suntem în cărțile promovării, dar mai trebuie să joace și contracandidatele noastre în această etapă. Important este că am obținut cele trei puncte. Nu a fost ușor, deoarece Farul este o echipă bună, compactă, cu jucători de calitate, bine așezată în teren și pregătită de un antrenor experimentat, Petre Grigoraș. L-am prins ca jucător, am evoluat împotriva sa, dar astăzi am fost adversari pe bancă. Toți fotbaliștii sunt esențiali pentru Universitatea Cluj, indiferent de numele pe care îl poartă”, a spus Bogdan Lobonț după meci.

Luceafărul, ajutor nesperat

Luceafărul Oradea a reușit surpriza etapei și o ajută implicit și pe Universitatea Cluj. Formația bihoreană a câștigat cu Petrolul Ploiești, cu 3-1 și i-a împiedicat pe ploieșteni să urce în clasament. Petrulul e acum la 4 puncte de Universitatea, fiind pe locul al cincilea. U Cluj e a treia, loc care asigură barajul, dar diferența față de locul secund, ocupat de Chindia, este doar de 3 puncte. Lideră rămâne Academica Cliceni, cu 70 de puncte.

Clasament:

1. Academica 70

2. Chindia 66

3. U Cluj 63

4. CS Snagov 60

5. Petrolul 59

Etapa următoare U CLuj va juca cu Dacia Unirea Brăila în deplasare, pe 21 aprilie, de la 11:30.