Închide

Podul provizoriu dintre Grigorescu și Coșbuc se deschide după Untold. Cum se va circula pe noua legătură peste Someș

ActualitateAdministrație by Actual de Cluj - iul. 27, 2026 0 32

pod provizoriu somes cluj

Podul provizoriu construit peste Someș, între cartierul Grigorescu și strada George Coșbuc, va fi deschis circulației după încheierea festivalului Untold. Viceprimarul Dan Tarcea a declarat pentru Actualdecluj.ro că noua legătură rutieră va fi dată în folosință după festival, cel mai probabil în a doua jumătate a lunii august.

Construcția este practic finalizată, fiind realizate racordurile cu carosabilul, marcajele rutiere și ultimele finisaje. Deschiderea a fost amânată din cauza restricțiilor de circulație impuse în zona Cluj Arena și a Sălii Polivalente pe perioada festivalului Untold.

Marcajele rutiere arată și modul în care va fi organizat traficul după deschiderea podului.

Șoferii care circulă pe Bulevardul 1 Decembrie 1918 dinspre cartierul Grigorescu vor putea să continue deplasarea pe pod, fie să vireze la dreapta spre Splaiul Independenței, fie pe direcția înainte, spre strada George Coșbuc. La ieșirea de pe pod, în intersecția cu Splaiul Independenței, nu va fi permis virajul la stânga spre Podul Napoca. Conducătorii auto vor putea merge doar spre strada George Coșbuc și pe Splaiul Independenței, în direcția Podului Garibaldi.

În schimb, șoferii care circulă de pe Splaiul Independeței, după traversarea podului, aceștia vor avea posibilitatea să continue fie spre Podul Napoca, fie pe Bulevardul 1 Decembrie 1918, în direcția cartierului Grigorescu.

Potrivit viceprimarului Dan Tarcea, podul nu poate fi deschis înainte de încheierea Untold, deoarece pe durata festivalului circulația pe Splaiul Independenței este închisă între Podul Napoca și Podul Garibaldi. Până la punerea în funcțiune a podului provizoriu, traficul dintre cele două maluri ale Someșului va continua să se desfășoare pe Podul Garibaldi.

Podul provizoriu va asigura legătura rutieră dintre Grigorescu și zona centrală pe perioada lucrărilor de demolare și reconstruire a Podului Garibaldi, unul dintre cele mai importante puncte de traversare a Someșului din Cluj-Napoca. Firma contractată de Primărie, Geoger Transilvania urmează să se apuce de lucrările propiu-zile la Podul Garibaldu după ce va fi dat în circulație noul pod provizoriu.

Deocamdată Primăria nu a anunțat cum se va derula transportul public dinspre și înspre cartierul Grigorescu din Cluj-Napoca.

sursă: Facebook/ziarulfaclia.ro

Nici un comentariu

Scrie un comentariu