Tribunalul Cluj anulează parțial PUZ-ul din zona Lombului și obligă Primăria să asfalteze strada Gheorghe Sion
Administrație by Actual de Cluj - iul. 13, 2026 0 30
Tribunalul Cluj a pronunțat vineri, 10 iulie, o hotărâre prin care anulează parțial Hotărârea Consiliului Local 583/2022, act prin care fusese aprobat Planul Urbanistic Zonal pentru dezvoltarea zonei rezidențiale dintre strada Lombului și strada Gheorghe Sion din Cluj-Napoca. Instanța a decis totodată obligarea Primăriei Cluj-Napoca la asfaltarea integrală a străzii Gheorghe Sion.
Litigiul a pornit de la o acțiune depusă în mai 2024 de un grup de proprietari de terenuri din zonă – firme și persoane fizice. Un al doilea dosar, conexat primului, a fost deschis în ianuarie 2025 de o altă proprietară din zonă, care a cerut aceleași lucruri și, suplimentar, prelungirea valabilității documentației de urbanism.
Reclamanții au arătat că PUZ-ul aprobat prin HCL 583/2022 le impunea obligația de a suporta pe cont propriu toate investițiile legate de infrastructura rutieră a zonei, inclusiv aducerea la strat de uzură a străzii Gheorghe Sion, deși modernizarea acesteia fusese deja aprobată de Consiliul Local încă din 2020, prin altă hotărâre, fără ca lucrările să fie finalizate. Ei au susținut că autoritatea locală a transferat astfel către particulari o obligație care, potrivit legii, revine administratorului drumului public, adică Primăriei. De altfel, strada Gheorghe Sion se află deja în domeniul public al municipiului din 2019, când Consiliul Local a inclus-o în inventarul bunurilor publice printr-o hotărâre separată.
Un alt argument central al reclamanților a vizat cedarea gratuită, prevăzută în PUZ, a unor suprafețe de teren către domeniul public al municipiului, necesare pentru lărgirea străzilor și pentru amenajarea unei creșe și a unui spațiu verde. Potrivit acestora, o astfel de trecere a terenurilor din proprietate privată în proprietate publică nu se putea face decât prin procedura legală de expropriere, cu despăgubire dreaptă și prealabilă, iar nu prin simpla includere a unor clauze într-un plan urbanistic.
Primăria, Consiliul Local și primarul, chemați în judecată ca pârâți, au cerut respingerea acțiunii, arătând că infrastructura rutieră trebuia realizată înaintea autorizațiilor de construire potrivit regulilor de urbanism aplicabile, iar suprafețele de teren fuseseră cedate benevol de proprietari, unii dintre aceștia renunțând ulterior la dreptul de proprietate prin declarații autentificate. Instituțiile au invocat și excepții procedurale, respinse însă de instanță în cursul judecății.
În motivarea hotărârii, Tribunalul Cluj reține că responsabilitatea înființării și întreținerii drumurilor publice aparține exclusiv administratorului drumului, în acest caz Consiliul Local. Instanța consideră că prin transferarea acestei obligații către proprietarii de terenuri, Consiliul Local a acționat cu exces de putere și a derogat, printr-un act administrativ de rang inferior, de la prevederile unei ordonanțe de guvern.
Judecătorii mai arată că prevederile din PUZ referitoare la trecerea gratuită a unor terenuri în domeniul public reprezintă, în fapt, o expropriere deghizată, realizată fără respectarea procedurii legale și fără nicio despăgubire, cu încălcarea articolului 44 din Constituție și a articolului 1 din Protocolul adițional nr. 1 la Convenția Europeană a Drepturilor Omului. Instanța a subliniat că un plan urbanistic zonal nu poate depăși obiectul reglementat de Legea 350/2001 și nu poate opera transferuri de proprietate.
Ca urmare, Tribunalul a dispus anularea parțială a HCL 583/2022, eliminând din cuprinsul actului prevederile prin care investițiile de infrastructură erau puse în sarcina beneficiarilor PUZ și cele privind cedarea gratuită a terenurilor pentru străzi, stație de transport public, creșă și spațiu verde. Totodată, instanța a obligat Primăria Cluj-Napoca la asfaltarea integrală a străzii Gheorghe Sion, reținând că lucrarea de modernizare fusese deja autorizată în 2020, dar nu a fost dusă la capăt.
În dosarul conexat, cererea a fost admisă doar parțial. Instanța a anulat prevederile PUZ care condiționau obținerea autorizațiilor de construire de aducerea străzii Gheorghe Sion la strat de uzură, dar a respins ca premature cererile privind constatarea prelungirii de drept a valabilității documentației de urbanism, motivând că termenul de valabilitate al PUZ-ului, stabilit la cinci ani de la aprobare, nu a expirat încă.
<iframe src="https://www.google.com/maps/embed?pb=!4v1783924298705!6m8!1m7!1sYb9J3VLNL33uqpwwD8WF2Q!2m2!1d46.79136566011075!2d23.55855616039965!3f74.85419376071098!4f-12.911021078758921!5f1.2276476176033664" width="600" height="450" style="border:0;" allowfullscreen="" loading="lazy" referrerpolicy="strict-origin-when-cross-origin"></iframe>
Instanța a obligat Primăria Cluj-Napoca la plata cheltuielilor de judecată către reclamanți, sume care includ taxe de timbru și onorarii avocațiale de câteva mii de lei pentru fiecare parte. Cererile pârâților de acordare a cheltuielilor de judecată au fost respinse ca neîntemeiate.
Hotărârea Tribunalului Cluj poate fi atacată cu recurs în termen de 15 zile de la comunicare, calea de atac urmând a fi soluționată de instanța superioară. Aici datele dosarului
Citește și:
Nici un comentariu
Scrie un comentariu
Articole similare
-
Americanii de la Emerson au tăiat peste 200 de posturi în România şi în 2025, la fel ca în 2024, şi au raportat un profit net de peste 2 ori mai mare, de 270 mil. lei. Rata de creştere a cifrei de afaceri a frânat anul trecut la mai puţin de 4%, până la 2,41 mld. lei
iul. 13, 2026 0
-
FOTO/Podul de pe Fabricii de Zahăr, după ani de așteptare: se semenază contractul pentru noua legătură peste Someș. Dacia Faber a câștigat licitația, după contestații
iul. 13, 2026 0
