Închide

Deplasări de tehnică și trupe militare pe teritoriul României în cadrul exercițiului Dacian Spring, din care o parte e la Cluj

Actualitate by Actual de Cluj - mai 07, 2025 0 75

Deplasări de tehnică și trupe militare pe teritoriul României în cadrul exercițiului Dacian Spring, din care o parte e la Cluj, anunță Ministerul Apărării Naționale.

Deplasăriel sunt programate din 5 și 23 mai, în cadrul exercițiului multinațional Dacian Spring 2025. În zilele de 16–17 mai sunt planificate mișcări ale unităților din cadrul Grupului de Luptă Înaintat dislocat la Cincu către Smârdan și deplasări ale unor structuri aliate spaniole aflate la Frecăței către Smârdan și Cincu. Pentru a limita impactul asupra comunităților locale și traficului rutier, majoritatea deplasărilor se desfășoară pe timp de noapte, arată ministerul.

Amintim, aproximativ patru mii de militari și 913 de mijloace tehnice din zece state aliate – Belgia, Bulgaria, Franța, Italia, Luxemburg, Macedonia de Nord, Polonia, Portugalia, România și Spania, participă la acest amplu exercițiu aliat, desfășurat în poligoanele din Smârdan, Cincu, Capu Midia, Bogata în Cluj și Frecăței. Dacian Spring 25 este planificat și condus de Comandamentul Multinațional de Divizie Sud-Est (HQ MND-SE) și are ca obiectiv principal consolidarea capacității de apărare colectivă și întărirea coeziunii între structurile aliate. În cadrul acestuia, are loc, în premieră, dislocarea unui batalion de manevră belgian pe teritoriul României.

Nici un comentariu

Scrie un comentariu