13 medalii pentru judoka clujeni la campionatul național

Sport by Actual de Cluj - mart. 08, 2016 0 433

Nu mai puțin de 13 medalii pentru judoka clujeni la campionatele naționale de la Iași, din weekend.

Campionatul național individual de judo seniori, masculin și feminin, a avut loc în weekend la Sala Sporturilor din Iași, unde de la U – CSM Cluj au participat un număr de 25 de sportivi, 17 la feminin și 8 la masculin. Judokanii universitari au câștigat un număr de 13 medalii, dintre care două de aur, una de argint și zece de bronz.

La masculin, judoka Denis Mititelu a cucerit medalia de bronz la categoria 73 de kg, iar Ionuț Vasian a ocupat treapta a treia a podiumului atât la categoria 100 kg, cât și la Open.

La feminin s-au obținut zece medalii, între care două de aur – Paula Gliga (categoria 57 kg), Renata Bucătari (Open), una de argint – Renata Bucătari (categoria 70 kg) și nu mai puțin de șase de bronz – Camelia Ioniță (categoria 48 kg), Roxana Ioancă (categoria 52 kg), Ana Ioniță (categoria 57 kg), Ilaria Toma (categoria 63 kg), Florisa Horvath (categoria 70 kg), Alexandra Mazilu (categoria 78 kg și Open).