Ziua de miercuri era o zi specială în satul românesc de odinioară, arată etnologii clujeni. De exemplu, miercurea nu se mergea la pețit
Actualitate by Actual de Cluj - iul. 23, 2025 0 98
Ziua de miercuri era o zi specială în satul românesc de odinioară, arată etnologii clujeni. De exemplu, miercurea nu se mergea la pețit.
”În satul de odinioară, fiecare gest avea rostul său, iar pețitul nu era o întâmplare oarecare. Alegerea zilei în care feciorul mergea să pețească fata era la fel de importantă ca alegerea fetei în sine. Miercurea nu era o zi bună pentru pețit. Se spunea că dacă pleci la drum cu astfel de gânduri într-o zi de miercuri, norocul se risipește, iar nunta se destramă înainte de vreme. Duminica era considerată o zi potrivită în acest sens”, arată etnologii de la Centrul Județean pentru Conservarea si Promovarea Culturii Traditionale Cluj. ”Această credință face parte dintr-un sistem mai larg de rânduieli nescrise, prin care oamenii satului împărțeau săptămâna în zile bune și zile rele, în funcție de energia, curățenia sau încărcătura spirituală a fiecărei zile. Miercurea era, în mod paradoxal, o zi curată, dar nu pentru începuturi lumești. Era zi de post și rugăciune, în care se păstra liniștea, se ocoleau muncile grele și se cinstea rânduiala. Femeile nu făceau leșie, nu fierbeau cămăși, nu începeau lucrări noi. O superstiție des întâlnită era aceea că nu e bine să pui cloșcă miercurea, căci va scoate doar cocoși, fără nici o puică”.
Nici un comentariu
Scrie un comentariu
Articole similare
-
Clujenii sunt chemați să apere Făgetul și Hoia. Dezbatere publică despre viitoarele tăieri și regenerarea pădurilor din Cluj
iun. 22, 2026 0
-
Peste 300 de farmacii din județul Cluj devin puncte de prim ajutor pe timp de caniculă. Prefectura a reactivat protocolul DSP–Colegiul Farmaciștilor
iun. 22, 2026 0
