VIDEO „U”, meci mare cu FCSB, în deplasare. Lincar: Îmi pare rău că nu am marcat mai mult

SportTop News by Actual de Cluj - iul. 18, 2022 0 225

Universitatea Cluj a remizat, scor 1-1, în prima etapă, pe terenul vicecampioanei FCSB. Formația clujeană a fost mai bună, a controlat tactic meciul și putea câștiga în repriza a doua, când a avut mai multe șanse bune.

Cine i-ar fi dat șanse Universității la București? Dar U Cluj a arătat ca o echipă veritabilă, impunând un stil cu care le va fi dificil tuturor să se confrunte. A făcut un pressing avansat, a blocat culoarele, iar FCSB- ul a rămas în pană de idei, jucând de multe ori cu mingi lungi, fără să pună mari probleme.

Șerban, de la gazde, trebuia eliminat în minutul 3, după o intrare cu talpa sus. Arbitrii nu au consultat sistemul de analiză video, dar reluările au demonstrat că se impunea cartonaș roșu.

A doua fază controversată a avut loc în minutul 24. Tescan a executat o lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri. Alexandru Chipciu a deviat mingea cu mâna și l-a păcălit pe Târnovan. Centralul a validat golul, dar l-a anulat -corect- după vizionarea reluărilor pe marginea terenului.

Universitatea a continuat să evolueze dezinvolt, iar pe finalul primei părți a reușit să deschidă scorul. Ioan Filip a insistat la o fază în dreapta, a pasat în fața porții, iar Adrian Bălan, fostul atacant al Rapidului, a marcat din câțiva metri.

Enervat, patronul Becali a făcut trei schimbări la pauză, dar jocul nu i-a ieșit. Totuși, FCSB-ul a egalat din penalty, după o greșeală comisă de portarul Gorcea, ieșit inutil să îl blocheze pe Florin Tănase (54).

U Cluj a ieșit din nou la joc și putea lovi decisiv, însă Ely Fernandes sau Ovidiu Bic au ratat pe contraatac.

Fluier final, final de meci și speranțe pentru viitorul Universității.

Echipele de start:

FCSB: Târnovanu – V. Crețu, Dawa, Haruț, S. Șerban – Olaru, Edjouma, Fl. Tănase – Cordea, Fl. Coman, Oct. Popescu

Rezerve: A. Vlad – Ad. Șut, I. Stoica, Lixandru, Ov. Popescu, Oaidă, Pantea, Musi, Mamut

Antrenor: Anton Petrea

U Cluj: A. Gorcea – R. Romeo, Fl. Ilie, D. Ispas, P. Pîrvulescu – Remacle, R. Pires, I. Filip – Tescan, Ad. Bălan, Chipciu

Rezerve: L. Brănescu – Baravykas, Pițian, Ov. Bic, Haită, L. Moraru, Hofman, Hlistei, Ely Fernandes

Antrenor: Erik Lincar

Erik Lincar: „Îmi pare rău că nu am marcat mai mult”

„În general, îmi place fotbalul curajos. Noi am mai avut experiența derby-ului cu Dinamo și azi am folosit 9 jucători de la acel meci. Au intrat în plus doar Chipciu și Bălan și ne-am descurcat destul de bine.

Sincer, îmi pare rău că nu am marcat mai mult, ați văzut că se putea. Îmi pare rău de greșeala aia la penalty, dar asta e, învață și el.

Până la urmă, e jumătate de punct, pentru că se vor împărți. Ne așteaptă un joc complicat din nou, cu cei de la Craiova, dar pentru mine e important să am un reper, trebuie să luptăm în continuare și să câștigăm cât mai multe puncte.

Până la urmă, cred că astăzi a fost în avantajul nostru și lipsa lui Radunovic, dar știu că ei aveau probleme la partea defensivă și noi am încercat să profităm. Îi felicit pentru efort, le-am spus că trebuie să alergăm mai mult. De aceea am și avut acest rezultat”, a spus Erik Lincar la finalul meciului.