Victorie pentru U BT la Pitești după un joc foarte disputat

Sport by Catalin Suciu - ian. 08, 2017 0 246

U-Banca Transilvania a reuşit să îşi ia revanşa în faţa celor de la BCM U Piteşti, după ce argeşenii au învins în tur, în Sala Polivalentă. Echipa clujeană a învins sâmbătă seara  BCM U Piteşti cu 88-82 după un meci disputat, decis în ultimele minute.

Primele două perioade de joc au stat sub semnul echilibrului. Ambele echipe au avut controlul pentru minute bune, însă de fiecare dată adversarul a găsit soluţii şi a revenit pe tabelă, a anunțat site-ul oficial u-bt.ro. Universitatea a condus jocul, s-a distanțat pe tabelă, dar gazdele au revenit de fiecare dată, însă nu a reușit să întoarcă partida.

Scor final , BCM U Piteşti – U-Banca Transilvania 82-88 (24-21, 14-17, 22-17, 22-33).

„A fost un meci greu, foarte fizic, pe care mă bucur foarte tare că am reuşit să îl câştigăm. Sunt, de asemenea, bucuros pentru că am reuşit să dominăm sub panou o echipă precum Piteştiul, să recuperăm cu aproape zece mingi mai multe ca ei! Îi felicit pe băieţi pentru această reuşită, însă trebuie să ne păstrăm cumpătul, să mergem mai departe, avem un program încărcat şi nu avem timp să ne culcăm pe o ureche”, a spus antrenorul Mihai Silvășan.

Cel mai bun marcator al clujenilor a fost Kyndall Dykes, autor a 21 de puncte.