Victorie in extremis pentru U BT cu Craiova, învinge în ultima secundă de prelungiri

Sport by Actual de Cluj - mart. 19, 2016 1 290

Victorie in extremis pentru U BT aseară împotriva SCM U Craiova: învinge în ultima secundă … a prelungirilor, scor 76-74.

Lăsăm site-ul oficial al clujenilor să relateze meciul: „cele două echipe au avut jumătăți de meci diametral opuse. Craiovenii au început imprecis, lucru care a dat ”avans” atacului clujean, care a pus repede pe tabelă 13 puncte, primind doar unul. Diferența pe tabelă a rămas constant peste zece puncte până pe finalul sfertului secund, când oltenii și-au reglat tirul și scorul pauzei era 33-30.

Clujenii au continuat să nu se regăsească pe teren, în timp ce Craiova a fructificat orice atac, astfel că au pus 9 puncte diferență (41-50). Ultimele minute au însemnat o revenire pentru elevii lui Marcel Țenter, care au strâns și au trimis meciul în prelungiri (62-62).

Craiova a avut inițiativa pe tot parcursul secvenței de prelungiri, însă aruncările libere au adus meciul la un punct diferență, 73-74, cu zece secunde de joc.

După o recuperare inspirată la o aruncare liberă ratată de Hargrove, Adamovic se oprește la opt metri și închide meciul cu o aruncare de trei puncte reușită in ultima secundă de joc! Scor final: 76-74”.

După meci tehnicianul Marcel Țenter a mustăcit: echipa a învins, chiar dacă în ultima secundă, dar o înfrângere era iminentă. Țenter spune: „Nu am jucat cel mai bun baschet la nostru, dar ne-am dorit foarte mult să câștigăm acest meci și am reușit să îl întoarcem, până la urmă. Am avut tot felul de probleme în acest meci, nu vreau să intru acum în detalii. La un moment dat, părea că nu vom putea să întoarcem meciul, dar am reușit, iar din acest punct de vedere îi felicit pe băieți. Avem în continuare de lucrat la jocul nostru colectiv, până săptămâna viitoare trebuie să jucăm mult mai bine (… )E prețioasă victoria aceasta pentru noi, însă cu semne de exclamare la capitolul baschet, pentru că astăzi nu am jucat un baschet foarte bun”.

După victorie U BT urcă pe a doua poziție în clasament, în spatele CSM Oradea, cu 47 de puncte.

Un comentariu

1. Măi, oameni buni, cum puteți scrie că echipa de baschet U – BT a câștigat partida din deplasarea la Craiova. Ați mai scris o mulțime de inepții, pe care le-am mai taxat, dar acest articol deține locul întâi la prostie. Cine a semnat aceste rânduri n-a fost la Polivalentă ?! Poate a considerat ca fiind o deplasare a echipei de la sala „Horia demian” la Polivalentă… Cum puteți să vă bateți joc de meseria voastră și de noi, cei care așteptăm de la jurnaliști lucruri interesante, unele chiar de dincolo de cortina etapelor ?! Și mai avem destule exemple de incompetență, e destul să notăm aici pasajul din jenantul „articol”: „Adamovici… închide meciul cu o aruncare de trei secunde reușită în ultima secundă de joc”. Oare respectivul scrib n-a auzit nimic despre o aruncare de trei puncte ?! Măi, fraților, sunteți, sau cel puțin vă pretindeți, jurnaliști în Cluj-Napoca, de ce faceți de rușine breasla și municipiul ?! Deoarece materialul este semnat de Actual de Cluj, dați-vă toți câte-o palmă, sau dibuiți-l pe nefericitul care ar fi trebuit să semneze. Felicitări ! Pentru gesatul cu palma !