Unicat arheologic la Gherla, în castrul roman: descoperire sub o lespede de două tone
Actualitate by Actual de Cluj - apr. 27, 2026 0 103
Cercetările arheologice demarate în această primăvară la marginea municipiului Gherla confirmă, zi de zi, potențialul remarcabil al unei zone unde, în urmă cu aproape două milenii, se întindea o așezare romană. Departe de a fi epuizat după mai multe cercetări făcute în ultimul secol, situl continuă să ofere descoperiri spectaculoase pentru arheologi, arată publicația Gherla Info. ”Scopul inițial al cercetării a fost identificarea termelor romane – complexe de băi alimentate prin sisteme sofisticate de apă caldă, dovadă a ingeniozității inginerești romane. Descoperirea unor ziduri de piatră în prima zonă investigată a condus la extinderea săpăturilor”.
Primele zile de săpături au adus la lumină o lespede masivă, ruptă în două, cu dimensiuni impresionante – aproximativ 1,8 pe 1,2 metri și o grosime de 20 de centimetri. Inițial considerată parte dintr-un zid prăbușit, piesa s-a dovedit a ascunde o surpriză. După eforturi considerabile pentru a ridica blocul de aproape două tone, cercetătorii au descoperit sub acesta un contur circular cu diametrul de circa 80 de centimetri, presărat cu fragmente ceramice. Ipotezele au oscilat între o groapă menajeră și o posibilă fântână. S-a dovedit a fi vorba despre o fântână, o descoperire unică până în prezent în cadrul castrului roman.
Nici un comentariu
Scrie un comentariu
Articole similare
-
Clujenii, așteptați până duminică, 30 august, să se relaxeze în cadrul Central Park Wine Festival
aug. 29, 2026 0
-
Bolojan, mesaj după vizita la Cluj: Am fost acolo din respect pentru școala de medicină și pentru echipele medicale din Cluj / Tișe, stingher în compania premierului interimar pe care-l vrea plecat de la șefia partidului / Noul centru medical a fost construit de la zero
aug. 29, 2026 0
