Un șofer care a depășit pe linia dublă în Zorilor pe Observatorului a rămas fără permis 2 luni, e un bărbat de 70 ani
Actualitate by Actual de Cluj - feb. 20, 2026 0 144
Un bărbat care a făcut o manevră de depășire dublă riscantă pe strada Observatorului din Zorilor a rămas fără permis două luni; imaginile au ajuns pe Internet, Poliția s-a sesizat, a identificat șoferul și l-a chemat la audieri, s-a dovedit că era un bărbat de 70 de ani.
Astfel, miercuri în urma unor imagini apărute pe o rețea de socializare, referitoare la un șofer care în 9 februuarie ar fi efectuat o manevră de depășire încălcând marcajul longitudinal continuu pe strada Observatorului din Cluj-Napoca, polițiștii din cadrul Biroului Rutier s-au sesizat din oficiu în vederea stabilirii situției concrete și pentru aplicarea măsurilor legale. Ieri șoferul – un bărbat de 70 de ani, din Cluj-Napoca – a fost identificat și invitat la sediul poliției. În urma verificărilor efectuate și vizualizării imaginilor de pe camerele de supraveghere a traficului polițiștii au constatat o abatere de la normele rutiere, motiv pentru care șoferul a fost amendat cu 1.215 de lei, iar ca măsură complementară, s-a dispus suspendarea dreptului de a conduce pentru o perioadă de 60 de zile.
