„U” Cluj, victorie uriaşă! „Studenţii” au câştigat unde nu bate nimeni

Sport by Actual de Cluj - nov. 27, 2023 0 1633

Universitatea Cluj s-a impus în Giuleşti, cu Rapid, scor 3-2, după ce a fost condusă cu 2-0. Clujenii vor să ajungă în play-off în acest sezon.

Rapid a avut 2-0 după mai puţin de jumătate de oră de joc, dar ”U” a reuşit să reducă din diferenţă înainte de pauză, clujenii întorcând scorul în repriza a doua.

Jayson Papeau (14) a deschis scorul cu un şut din afara careului, deviat de Lucas Masoero, iar Alexandru Ioniţă II (25) a majorat diferenţa din centrarea lui Funsho Bamgboye.

Daniel Popa (40) a marcat primul gol al clujenilor, din pasa lui Dorinel Oancea. Alexandru Chipciu (55) a restabilit egalitatea, după un şut în bară al lui Ianis Stoica. Golul victoriei oaspeţilor a fost semnat de Ianis Stoica, din pasa lui Daniel Popa (74).

Oaspeţii şi-au creat şi alte ocazii mari de gol, ratate de Dan Nistor (3), Daniel Popa (46), Chipciu (76 – bară).

RAPID: Moldovan – Braun, Săpunaru, Iacob, Borza (Onea – 88)– Al. Albu, Kait (Soni -65), Ioniţă (Tsoumou – 77)– Papeau (El Savvy – 77), Borja Valle, Funsho (Cîrjan – 88). Antrenor: Cristiano Bergodi

U CLUJ: Iliev – G. Simion, Masoero, Piţian, Vătăjelu – Doukoure (Filip – 82 ), Fossati (Oancea, 31)– I. Stoica (Ilie – 89), Nistor, Chipciu – D. Popa (Popadiuc – 81). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău