U Cluj, remiză în deplasare la Ploiești. Antrenorul clujenilor a criticat arbitrajul: „A fost cu gazdele, așa cum e la noi”

Sport by Actual de Cluj - mart. 20, 2022 1 209

Universitatea Cluj a terminat la egalitate, scor 0-0, partida jucată sâmbătă la Ploiești, pe terenul liderului Petrolul. Meciul s-a disputat în fața a aproximativ 8000 de spectatori într-o atmosferă ce amintește de Liga 1.

Petrolul a preferat să se apere și a închis toate culoarele spre poartă, mai ales în prima repriză. De altfel, cele două formații nu au avut nici o ocazie de gol în prima parte. Universitatea a forțat deschiderea scorului în repriza secundă, dar Ely Fernandes și Tescan au ratat.  Duelul de pe „Ilie Oană„ s-a încheiat la egalitate, iar ”U” ajunge la 43 de puncte în clasament și va juca din nou în deplasare, peste două săptămâni, pe terenul Unirii Slobozia.

Erik Lincar a trimis în teren următoarea formație: Gorcea – Romeo, Ilie, D. Ispas, Pîrvulescu (Dobrescu din min. 74′) – Filip, Pires (cpt.) – Tescan (Haită din min. 78′), Fernandes, Hofman – Boiciuc (V. Alexandru din. Min 78′)

Rezerve neutilizate: Păun – Ciobanu, Ribeiro, Remacle, Gugu, Balgiu

Erik Lincar la finalul jocului:

„Știam ce ne așteaptă, dar ce să facem, mergem înainte. Trebuie să câștigăm în etapa următoare, care e din nou în deplasare. Mergem să câștigăm puncte. Ați văzut că nici ei nu au ieșit la joc. Au așteptat. Nu a fost un joc frumos, recunosc, dar până la urmă fiecare își dorea foarte mult cele trei puncte. Nu cred că a fost vreo echipă mai bună. După cum am spus și înainte de meci, m-am așteptat la o asemenea partidă. Din formula lor de joc se vedea că vor să joace defensiv. Petrolul este o echipă foarte puternică. Multe situații au fost judecate greșit. Arbitrul a fost cu gazdele, așa cum e la noi. Dacă așa a considerat el. Toată lumea știe că Petrolul e periculoasă la cornere, iar cea mai periculoasă fază a lor a venit de acolo. Trebuia să fie aut de poartă. Arbitrii știu anumite lucruri, să nu-și facă temele așa bine. Sper din suflet să joace toate echipele pe teren. Noi nu facem alianță cu nimeni și încercăm să promovăm pe teren”, a spus Erik Lincar.

Un comentariu

1. Felicitări pentru „U” a început să joace că pe vremuri.Nu pot da sfaturi dar dacă nu-și folosește jucătorii buni aceștia vor pleca./vezi Haită/,iar portarul /Gorcea/este cam somnolent nu credeți?Cred că ar fi bine să facă un control medical.
    Despre campioana CFR câștigă când vrea mai ales cu jucători români în echipă.Bohena cred că a lipsit de la lecțiile de la școala de fotbal mereu se împiedică in minge sau da pase greșite mai ales din minutul 70 .Mă întreb dacă domnul Petrescu vede bine?