„U” Cluj, remiza cat un esec cu Gaz Metan. „E pacat,meritam sa castigam!” Ce spune Falub despre sansele de salvare

Sport by Catalin Suciu - mai 03, 2015 0 543

Universitatea Cluj a pierdut doua puncte mari in confruntarea cu Gaz Metan Medias , meci pe care l-a avut in mana timp de 85 de minute.

Nici nu se fluierase bine startul, iar Vlad Morar a deschis scorul cu o reluare din 5 metri, cu capul.  Debut perfect de partida pentru o formatie obisnuita mai degraba sa inceapa precaut jocul. Mediesenii au fortat revenirea, au dominat pe alocuri, dar ocaziile mari au lipsit. Universitatea a stat bine in teren, a blocat toate spatiile , iar dupa pauza a urcat in terenul oaspetilor. Morar l-a intins serios pe Plesca cu un sut din lovitura libera, Mengolo a patruns de cateva ori periculos spre poarta, dar „U” a primit o lovitura neasteptata la o faza banala.  Mediesenii au centrat din stanga, Munteanu si Bambara s-au incurcat reciproc, mingea a lovit gazonul, iar apoi mana burkinamezului. Penalty in minutul 85 si Llullaku restabileste egalitatea, inchizand si meciul.

Adrian Falub, antrenor U Cluj

„Sunt dezamagit de rezultat, am controlat jocul, am jucat , am stiut ceea ce trebuie sa jucam.  Meritam sa castigam, am jucat bine 85 de minute, iar apoi am facut o greseala mare care ne-a privat de cele trei puncte. Am fost foarte naivi. Bambara putea face inclusiv preluare daca ii striga lui Munteanu. In afara de cateva suturi de la 25-30 de metri Gaz Metan nu ne-a pus poarta in pericol. Asta e viata, vom vedea ce va fi in continuare. Este un punct, incercam sa prindem locul 12, iar daca CFR nu isi ia punctele inapoi, suntem salvati. Ne vom lupta pana la sfarsit, vom vedea cat putem sa ne luptam. Vine un meci foarte greu la Petrolul.”