U Cluj, învinsă pe propriul teren de Petrolul. Al doilea meci la rând în care clujenii ratează un penalty

Sport by Actual de Cluj - aug. 06, 2022 0 145

Trec etapele, iar Universitatea nu mai reușește să adune puncte. După patru meciuri, studenții au rămas doar cu două remize obținute cu FCSB și CSU Craiova.
Vineri, în deschiderea etapei, U a jucat modest cu Petrolul și a pierdut fără să aibă un șut pe poartă timp de 90 de minute. Avem sistem VAR, dar uneori degeaba. Centralul Chivulete a ignorat o fază chiar în debutul meciului, când Tamaș  a avut intrare întârziată, cu talpa direct pe tibia dreaptă a lui Alexandru Chipciu. Plasat la 4 metri de fază, Chivulete doar l-a avertizat verbal pe fundașul central al „lupilor galbeni”, neacordându-i nici măcar cartonaș galben.
În rest, un joc modest, poate cel mai slab făcut de Universitatea în acest sezonl. De partea cealaltă, Petrolul s-a apărat pe două linii, baricadându-se în propria treime. Oaspeții nu au fost periculoși decât o singură dată și au și înscris prin Gicu Grozav.

U s-a chinuit să desfacă defensiva adversă, dar jocul e din ce în ce mai modest. Studenții se puteau salva după un penalty obținut la ultima fază a primei reprize, dar Bălan a tras slab, pe lângă poartă. E al doilea meci la rând, după cel cu FC Argeș, în care fotbaliștii lui Lincar nu pot marca de la unsprezece metri!

A doua parte a fost și mai modestă, practic fără nici o ocazie notabilă. U Cluj pierde, scor 0-1 și rămâne cu puncte în primele patru etape.

Echipa de start: Brănescu – Baravykas, Pițian, Ispas, Pîrvulescu – Purece, Pires, Filip – Chipciu, Bălan, Hofman. Au intrat pe parcurs Haită (min. 46), Romeo (min. 67), Ely Fernandes (min. 67), Briceag (min. 76) și Boiciuc (min. 77)