U-BT, prima înfrângere în Liga Națională de baschet. Clujenii au pierdut derby-ul cu CSU Sibiu

Sport by Actual de Cluj - mart. 12, 2022 0 118

U-Banca Transilvania a suferit prima înfrângere în actualul sezon al Ligii Naționale. Formația clujeană a fost învinsă de BC CSU Sibiu cu scorul de 85-82, anunță site-ul oficial al clubului.

Confruntarea s-a desfășurat sub semnul echilibrului Am condus cu 0-5 în debutul confruntării, după un coș al lui Brandon Brown. Apoi, Bircevic a marcat pentru 7-16. Tamulis a sunat trezirea în tabăra sibienilor, însă am încheiat în forță actul întâi, Grasu distanțându-ne la 10 lungimi. Baschetbaliștii noștri au avut un joc consistent, au plimbat mingea eficient și au dominat situația din punct de vedere ofensiv.  Patrick Richard ne-a desprins la 15 puncte, numai că Pratt și Tamulis și-au readus colegii în joc Mai departe, combatantele au mers cap la cap. Vulturii chiar au trecut în avantaj, 67-63, în urma unui coș izbutit de Blake. Sibiul a încheiat sfertul trei sub adăpostul a cinci puncte. Patrick Richard a strâns situația pe tabelă în actul decisiv, dar CSU a gestionat mai bine finalul și a obținut o victorie.

Mihai Silvășan, antrenor U-Banca Transilvania:

„A fost un meci disputat, felicit echipa Sibiului pentru victorie. Am avut o primă repriză bună din punct de vedere ofensiv, în care am plimbat mingea bine. Apoi a fost un moment în care ei au redus din diferență. Au prins curaj în repriza a doua, au jucat mai bine și noi nu am mai executat cum trebuie. Le-am permis coșuri ușoare care le-au dat încredere. Nu ne bucură această înfrângere, nu suntem în cea mai bună perioadă a noastră, dar am mare încredere în băieți. Vom munci în continuare și vom găsi soluții pentru a fi mai buni în meciurile următoare. „