U BT, a doua victorie în FIBA Europe Cup

Sport by Catalin Suciu - oct. 26, 2017 0 253

U-Banca Transilvania a bifat cea de-a doua victorie în cadrul Grupei E a FIBA Europe Cup, în deplasarea din Georgia, împotriva lui Dinamo Tbilisi, informează site-ul oficial al clujenilor.

Meciul a fost la discreția Universității, care a condus autoritar de la un capăt la celălalt, gruzinii tăind din deficit în ultimele minute. Dinamo Tbilisi – U-Banca Transilvania 73-87 (11-32, 15-23, 25-20, 22-16)

”Știam care este valoarea noastră, însă nu am crezut că va fi atât de ușor. Am început foarte bine jocul și ne-a fost mult mai ușor pe urmă, sunt bucuros că am putut să le acord mai multe minute jucătorilor noștri tineri, căci trebuie să ia și ei pulsul acestei competiții. Ne-am pierdut puțin concentrarea în a doua repriză, este greu să rămâi la același nivel când ai 30 de puncte avantaj, chiar am vorbit despre asta în vestiar. Însă îmi felicit jucătorii pentru cum au controlat meciul, în niciun moment nu s-a pus problema învingătoarei și sunt bucuros pentru asta. Ne așteaptă alte meciuri grele, peste trei zile mergem la Sibiu, apoi avem din nou o partidă dificilă în Bulgaria, deja gândurile noastre se îndreaptă spre acele meciuri”,  a spus antrenorul Mihai Silvășan.

După două etape, U BT conduce grupa cu 4 puncte, fiind urmată de Istanbul BBSK (3 puncte), Lukoil Academic (3 puncte) și Dinamo Tbilisi (2 puncte).