Thriller la Craiova. „U” Cluj câștigă după cel mai frumos meci al sezonului

Sport by Actual de Cluj - iul. 28, 2023 0 251

Universitatea Cluj s-a impus, scor 4-3, pe terenul celor de la FC U Craiova, după un joc extrem de spectaculos. Veteranii Dan Nistor și Alex Chipciu au fost eroii serii.

Clujenii au deschis scorul în meciul de la Craiova, marcând în minutul 37 prin Dan Nistor, cu o execuție  fabuloasă, din colțul careului – un șut cu stângul sub bară, spre vinclu.

Oltenii au avut un gol anulat pentru ofsaid, în minutul 44, dar au reuşit să egaleze în minutul 50. Bahassa a trimis un şut care a lovit transversala, balonul a revenit în teren, iar Aurelian Chiţu a înscris cu o lovitură de cap. În minutul 59, Bahassa a şutat din nou din careu, portarul Gorcea a respins aiurea,  mingea a ajuns la Aurelian Chiţu, care l-a depăşit pe portarul clujenilor şi a înscris, aducându-i pe craioveni în avantaj.

În minutul 67 oaspeţii au primit penalti pentru un henţ al lui Baeten şi Dan Nistor a transformat lovitura de pedeapsă în minutul 69, reuşind dubla.

Craiova a revenit în avantaj în minutul 77, scor 3-2, printr-un gol marcat de Sidibe, abia intrat pe teren. Însă clujenii au replicat devastator pe final de meci. Chipciu a egalat cu un şut plasat, din marginea careului, în minutul 80, pentru ca acelaşi jucător să reuşească dubla în minutul 86, cu un şut deviat de Achim.

FCU CRAIOVA: R. Popa – Compagnucci, Paramatti, Danny Henriques, Van Durmen – Dr. Albu (S. Asamoah 46), Vl. Achim – Baeten (Sidibe 76), Bauza (Blănuţă 88), Bahassa – A. Chiţu

ANTRENOR: Nicolae Dică

U CLUJ: Gorcea – R. Dimitrov, G. Miron, B. Mitrea, Vătăjelu – Bic, I. Filip (Calcan 82), Nistor (Piţian 90) – D. Popa, I. Stoica (Perianu 82), Chipciu

ANTRENOR: Anton Petrea