Închide

achimas

Institutul Oncologic din Cluj are nevoie de mai mulți psihologi pentru pacienți / Deputatul Patriciu Achimaș: „Cu eforturi, am reușit să angajăm două persoane”

oct. 18, 2024 0 217

Deputatul Patriciu Achimaș Cadariu spune că Institutul Oncologic din Cluj dorește să angajeze mai mulți psihologi în beneficiul bolnavilor de cancer dar ar fi nevoie ca Ministerul Sănătății să se ghideze după alte normative pentru ca acest lucru să devină posibil. „La Institutul Oncologic din Cluj am angajat doi psihologi cu niște eforturi extraordinare pentru fiecare post în parte. Pentru a înlesni astfel de angajări ar fi de dorit ca Ministerul Sănătății să renunțe la normativele care ne împiedică să facem astfel de angajări”, a subliniat Patriciu Achimaș Cadariu, chirurg la Institutul Oncologic din Cluj. El spune că în acest moment Institutul Oncologic ar avea nevoie de cel puțin opt sau nouă. „Psihologul este important din multe puncte de vedere. În mod evident, ar fi pentru calitatea vieții pacientului. Atâta vreme cât pacientul acceptă, înțelege lucrurile, cu siguranță se va simți și mai bine. Un pacient care are capacitatea de a înțelege și de a accepta ce se întâmplă are și o complianță mai bună la tratament. Tratamentele în oncologie sunt complexe, durează mult și au noi spunem toxicitate, au efecte secundare negative, de la căderea părului, la greață, probleme care apar la radioterapie, nu las chirurgia în ultimul rând fiindcă acest tip de chirurgie este unul de mare amploare, cu consecințe uneori nu foarte plăcute. Există studii care arată că pacienții care au avut împlinite așteptările și au avut suport psihologic au avut și o supraviețuire mai bună. Cu rezerve din punct de vedere metodologic a unei astfel de cercetări”, a spus Patriciu Achimaș. Deputatul…