Storia, OLX: scădere considerabilă a tranzacțiilor în județul cu cea mai scumpă piață imobiliară din România, Cluj-Napoca, -16% la început de an
Economie by Actual de Cluj - feb. 10, 2025 0 217

Scădere considerabilă a numărului de tranzacții realizate în prima parte a acestui an în Cluj, județul din țară cu cea mai scumpă piață imobiliară din România, reședința de județ: aproape 16% față de luna anterioară. E vorba de tranzacții încheiate la notar, iar întreaga piață a scăzut cu puțin peste Cluj, -17% în România.
Piaţa rezidenţială a început 2025 în scădere, numărul tranzacţiilor de locuinţe reducându-se în ianuarie cu 17% la nivel naţional şi cu 16% în județul Cluj, arată o analiză realizată de platforma Storia, pe baza datelor datelor Agenţiei Naţionale de Cadastru şi Publicitate Imobiliară. Este vorba de 8.400 tranzacții în ianuarie în țară, dintre care aproximativ patru sute în județul Cluj. Ies în evidență județele Timiş, Braşov şi Iaşi, cu scăderi considerabile, de 43%, 31% şi, respectiv 59%. ”Scăderea generală a pieţei din România în luna ianuarie este justificată parţial de incertitudinea din zona politică, începută la sfârşitul lunii noiembrie şi care a continuat apoi în luna decembrie cu numeroase neclarităţi legate de politicile fiscale pentru anul 2025”, arată managerul de marketing Monica Dudău, pentru Ziarul Financiar. ”În plus, în mod tradiţional, numărul de tranzacţii imobiliare din luna ianuarie este mic comparativ cu tranzacţiile care au loc ulterior în lunile de primăvară”. Aceasta adaugă însă că a fost înregistrată o creștere ”semnificativă” cererii pe platformă, de +84% în ianuarie faţă de decembrie şi +41% comparativ cu ianuarie 2024, astfel că ”estimăm că piaţa imobiliară va continua să urmeze un trend ascendent: în mod obişnuit, o cerere sporită se traduce printr-o consolidare a tranzacţiilor în lunile următoare”.