Școala nouă promisă în cartierul Bună Ziua din Cluj ar putea fi gata, într-un scenariu optimist, în 2027
AdministrațieTop News by Luminiţa Silea - iun. 17, 2025 0 289

Prima școală publică din cartierul Bună Ziua ar putea fi gata în 2027, dacă Primăria reușește vara aceasta să atribuie licitația de proiectare și execuție.
10 oferte la licitația de proiectare și execuție
Un număr de zece oferte a primit municipalitatea la licitația pentru construirea școlii cu o capacitate de aproape 700 de elevi în cartierul Bună Ziua, cartier nou al Clujului dezvoltat după anii 2000. Au depus oferte toare firmele care au contracte cu Primăria Cluj pentru proiecte importante din oraș.
Contractul pentru realizarea școlii din cartierul Bună Ziua este estimat la peste 74,6 milioane lei. La procedura de licitație al cărei termen de ofertare s-a decalat de câteva ori au depus oferte: Decorint, TCI Contractor General, Nord Conforest, asocierea Avril – Decorom, asocierea Construct Mapcom-MRD Instal, asocierea Concelex-SDC Proiect-Concelex Engineering, asocierea Axial Construct Invest-Archdesign, asocierea MBS Group-Concrete&Design Solution, asocierea Electrogrup-Allied Engineers Grup, asocierea Sandorlukas Construct-Ged Project-Ambrus A&B Consulting.
Licitația pentru proiectarea și execuția noii școli a fost publicată în SEAP în 5 decembrie. Criteriul de adjudecare al contractului vizează cea mai avantajoasă ofertă (prețul ofertei- 40%, experiența experților cheie din echipa de proiectare și execuție – 40% și garanția acordată lucrărilor -20%).
Proiectul școlii publice din Bună Ziua a fost pornit în urmă cu mai bine de trei ani. Prima dată a fost prezentat public la nivel de studiu de urbanism de către proiectanții de la Arhi Box în vara lui 2023. Anul trecut, tot în vară, proiectul a primit critici în cadrul Comisiei de Urbanism a Primăriei pentru modul în care a fost tratat -atât ca amplasare a școlii pe terenul de 1,6 hectare cât și privind partea de trafic. Deși terenul pe care se va amplasa școala e pe strada Augustin Buzura, accesul nu se va realiza de pe această arteră. Nici un sistem de sensuri unice nu va fi implementat prin proiect deoarece, după cum explica viceprimarul Dan Tarcea, ar aduce descărcarea traficului pe strada Augustin Buzura. Locuitorii de pe această arteră privată (dar cu acces public) s-au opus și au amenințat Primăria, potrivit lui Dan Tarcea, cu boicotarea construirii școlii prin toate mijloacele posibile. “Am dorit să nu fie amplasată la stradă din motive de siguranță și de trafic, dar și datorită vecinătății cu viitorul Parc Bună Ziua, care are potențialul să devină o coloană verde, pietonală a cartierului, unde copii pot veni pe jos la școală”, a arătat arhitectul Mihai Racu, cel care a prezentat proiectul în cadrul Comisiei de Urbanism.
În 2024, în luna octombrie, a fost declanșată și exproprierea proprietarilor terenului de peste 1,6 hectare pe care se va construi noua unitate de învățământ.
Date tehnice
Școala care se va amenaja în cartierul Bună Ziua va fi prima din acest cartier al Clujului. Potrivit studiilor, va avea 27 de săli de clasă la cele mai înalte standarde (organizate într-un corp principal cu subsol, parter, două etaje) și o capacitate de circa 675 de elevi (ciclu primar și gimnazial).
Suprafață desfășurată: 26.400 mp, cu o înălțime maximă de 18 metri.
Spații verzi: 20% din teren va fi amenajat ca spațiu natural.
Locuri de parcare: 30 pentru autoturisme și 60 pentru biciclete.
Trotuarul adiacent străzii Bună Ziua va fi lărgit la 2,7 metri, contribuind la îmbunătățirea accesibilității pietonale în zonă.
Nici un comentariu
Scrie un comentariu
Articole similare
-
UPDATE Accident cu trei răniți în Jucu de Sus
iul. 09, 2025 0
-
Cod galben de instabilitate atmosferică azi la Cluj, până dimineața la ora 2
iul. 09, 2025 0