Închide

Scandal în fotbalul românesc. Un jucător și un oficial de la CFR Cluj, anchetați pentru pariuri. Reacția lui Varga: dacă e adevărat, reziliem imediat

Sport by Actual de Cluj - iul. 07, 2026 0 16

Croatul Damjan Djokovic (36 de ani, mijlocaș) și juristul Ioan Ivașcu, de la CFR Cluj sunt anchetați oficial de Departamentul de Integritate și Antifraudă din cadrul FRF pentru presupuse pariuri.

Ei au fost reclamați de FRF la Comisia de Etică și Disciplină, iar termenul în dosar e pe 27 iulie 2026.

În cazul lui Djokovic, unul dintre meciurile suspecte e Botoșani – CFR Cluj 0-1, de pe 19 decembrie 2025, anunță gsp. Potrivit sursei citate, mijlocașul e bănuit că a luat intenționat cartonaș galben în minutul 77.Surse vorbesc „de 80.000 de euro pariați pe meciuri suspecte”. În același timp „există dovezi clare pentru unele partide interne și internaționale”.

„Dacă a greșit, îl dăm afară! Reziliem imediat contractul. Vrem să ne distanțăm de așa ceva. Nu stăm la discuții! Cine greșește plătește”, a declarat Ioan Varga pentru GSP.ro legat de situația lui Damjan Djokovic.În cazul lui Ioan Ivașcu, patronul ardelenilor a declarat: „Nu are nicio treabă. Nu sunt probleme”.

Contactat de GSP.ro, juristul de la CFR Cluj nu a vrut să comenteze. „Nu mă interesează”, a spus acesta.

Nici un comentariu

Scrie un comentariu