Revenire ghinionistă pentru Sabău. „U” Cluj, egalată în prelungiri la Sibiu

Sport by Actual de Cluj - aug. 28, 2023 0 85

FC Hermannstadt a terminat la egalitate cu Universitatea Cluj, 2-2 (1-2), luni seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 7-a.

Gazdele au deschis scorul prin Daniel Paraschiv (35), după un şut respins de apărarea clujeană. Finalul primei reprize a aparţinut oaspeţilor, care au egalat prin Bogdan Mitrea (45), cu capul, din cornerul executat de Dan Nistor, iar apoi au preluat conducerea prin reuşita lui Daniel Popa (45+3), din centrarea lui Ianis Stoica.

”U” putea primi penalty în min. 30, când portarul Vlad Muţiu l-a faultat în careu pe Daniel Popa, însă arbitrul Florin Andrei a acordat cartonaş galben atacantului pentru simulare, iar apoi a confirmat decizia după vizionarea reluărilor video.

Universitatea Cluj putea obține victoria, dar Popa a şutat în bară în min. 80, la scorul de 2-1. Anterior, Popadiuc ratase o ocazie mare, după ce a tras peste poartă din careu.

În prelungiri, Universitatea s-a retras și a fost taxată. Oroian a prins șutul carierei, de la peste 25 de metri, direct sub transversală.

A fost și primul meci pentru Ioan Ovidiu Sabău, după reinstalarea sa la cârma echipei în locul lui Toni Petrea.