Proiect de 50 de milioane de euro pentru modernizarea sistemului public de termoficare din Cluj
ActualitateAdministrație by Actual de Cluj - iun. 02, 2024 0 206
R𝐞𝐭𝐞𝐥𝐞 publice 𝐝𝐞 𝐝𝐢𝐬𝐭𝐫𝐢𝐛𝐮𝐭𝐢𝐞, 𝐩𝐫𝐨𝐝𝐮𝐜𝐭̦𝐢𝐞 𝐬𝐢 𝐭𝐫𝐚𝐧𝐬𝐩𝐨𝐫𝐭 𝐚 𝐞𝐧𝐞𝐫𝐠𝐢𝐞𝐢 𝐭𝐞𝐫𝐦𝐢𝐜𝐞 din Cluj-Napoca vor fi modernizate într-un proiect de 50 de milioane de euro, fonduri europene, pentru care Primăria a semnat deja contractul de finanțare.
“Proiectul are 𝐬𝐜𝐨𝐩𝐮𝐥 𝐝𝐞 𝐚 𝐜𝐫𝐞𝐬𝐭𝐞 𝐞𝐟𝐢𝐜𝐢𝐞𝐧ț𝐚 𝐞𝐧𝐞𝐫𝐠𝐞tică ș𝐢 𝐝𝐞 𝐚 𝐫𝐞𝐝𝐮𝐜𝐞 𝐞𝐦𝐢𝐬𝐢𝐢𝐥𝐞 𝐝𝐞 𝐠𝐚𝐳𝐞 𝐜𝐮 𝐞𝐟𝐞𝐜𝐭 𝐝𝐞 𝐬𝐞𝐫𝐚 𝐂𝐎𝟐, în concordanță cu obiectivele Uniunii Europene.Proiectul vizează o lungimea totală a rețelelor termice inteligente modernizate și reabilitate de 𝟐𝟎,𝟓𝟐𝟓 𝐤𝐦”, a arătat Primăria.
Potrivit instituției, investiția vizează peste 6,8 km traseu rețele termice primare inteligente (de transport) care vor fi modernizate/reabilitate prin proiect. De asemenea, se vor moderniza și peste 13,6 km de traseu rețele termice secundare inteligente (de distribuție).
Potrivit datelor furnizate de oficialii Societății de Termificare Napoca din subordinea Primăriei, în prezent sunt deserviți 10.000 de clienți care au mai rămași branșați la sistemul centralizat de termoficare. Circa 300 de rebranșări se fac anual, au mai arătat oficiali ai instituției.
